William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
Audio
  • Jerzy Lemański opowiada o wynalazku Williama Bullocka (Stacja Kultura/Czwórka)
Dla pracy drukowanej wynalazek Bullocka był przełomowy
Dla pracy drukowanej wynalazek Bullocka był przełomowyFoto: pixabay.com/domena publiczna

W 1867 roku wynalazek Bullocka był przełomowy. To wtedy ruszył rozwój gazet, pojawiły się dzienniki. Dzięki drukarce konstruktora można było drukować dwustronnie 30 tysięcy arkuszy na dobę.

Wynalazek Bullocka to była duża maszyna składająca się z prasy, silnika parowego. On sam zajmował się również jej montażem w różnych wydawnictwach. Podczas jednego z takich zleceń praca zmiażdżyła mu nogę, co miało tragiczne skutki, o których opowiada w Czwórce Jerzy Lemański.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 12.50

pj/kul

Czytaj także

Prysznic na Marsie? Wynalazek Polaków to umożliwi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:58
Polscy naukowcy wynaleźli "Fog", czyli prysznic, zamknięty w niewielkiej walizce, umożliwiający kąpiel w dwóch szklankach wody. Prysznic prawdopodobnie będzie można brać… na Marsie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AVE Mizar. Latające auto, które zabiło Henry'ego Smolinskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 16:18
Amerykański inżynier Henry Smolinski do skonstruowania swojego wynalazku - latającego auta - wykorzystał dostępne materiały: silnik Cessny, płat nośny i śmigło. Tak powstał AVE Mizar, samochód, który spadł podczas pierwszych próbnych lotów.
rozwiń zwiń