AVE Mizar. Latające auto, które zabiło Henry'ego Smolinskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 16:18
Amerykański inżynier Henry Smolinski do skonstruowania swojego wynalazku - latającego auta - wykorzystał dostępne materiały: silnik Cessny, płat nośny i śmigło. Tak powstał AVE Mizar, samochód, który spadł podczas pierwszych próbnych lotów.
Audio
  • Dlaczego zginął Henry Smolinski i co stało się z AVE Mizar? (Stacja Nauka/Czwórka)
AVE Mizar rozbił się we wrześniu 1973 roku na lotnisku w Kaliforni w Stanach Zjednoczonych
AVE Mizar rozbił się we wrześniu 1973 roku na lotnisku w Kaliforni w Stanach ZjednoczonychFoto: Wikimedia Commons/Doug Duncan

hunley łódź 1200.jpg
"Hunley" - pierwszy okręt podwodny i tragiczny rejs

- Założenie było takie, by auto było samolotem, a jednocześnie mogło działać jako samochód - tłumaczył Jan Blistrup ekspert nowych technologii. - Początkowo podczas prób startu okazywało się, że jego wynalazek działa całkiem nieźle, ale podczas dłuższego lotu doszło do tragedii… - mówił specjalista.

Co poszło nie tak, że AVE Mizar spadł niczym kamień na Ziemię, zabijając na miejscu pasażerów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego w audycji "Stacja Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 16.12.2016

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska myśl techniczna. Mamy klimat dla innowacyjności?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 19:50
Projektor filmowy, kamizelka kuloodporna, hologram czy lampa naftowa - łączy je to, że zostały wynalezione przez Polaków. Niedawno zaś świat obiegła wiadomość o kolejnym projekcie polskiego naukowca: dr Rafał Dylewski z Politechniki Warszawskiej skonstruował B-Droida, czyli sztuczną pszczołę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń