Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:49
- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dlaczego ludzie i inne stworzenia potrzebują snu? (Stacja Nauka/Czwórka)
Nie znaleziono do tej pory zwierząt, które nie spałyby w ogóle, bądź takich, które dobrze znosiłyby pozbawienie ich możliwości snu - przekonywała ekspertka Czwórki
Nie znaleziono do tej pory zwierząt, które nie spałyby w ogóle, bądź takich, które dobrze znosiłyby pozbawienie ich możliwości snu - przekonywała ekspertka CzwórkiFoto: Shutterstock.com/DEALORY

Aleksandra Skawina Są zwierzęta, które śpią po 20 godzin na dobę, np. jeden z gatunków nietoperzy, a niektórym wystarczy kilka sekund. Są także takie, które śpią tylko jedną półkulą mózgową, np. delfiny. Żyrafy zaś mają podobny "patent" na sen, jak króliki - drzemki.

Z powodu niedoborów snu ludzie mają problemy z zapamiętywaniem, cierpią na wahania nastroju i podejmują nieprzemyślane decyzje. Mogą też mieć kłopoty ze zdrowiem, bo podwyższa się u nich np. ryzyko cukrzycy i otyłości. - Prawdopodobnie sen mógł pierwotnie być związany z okresem rozwoju organizmu. U nicieni bowiem obserwujemy go tuż przed "wylinkami", czyli przejściem do kolejnego etapu wzrostu - mówiła ekspertka.

Czym różni się sen od hibernacji i o czym śnią zwierzęta, w tym m.in. ryby? Na te pytania także odpowiedzi szukała Kaja Zemła. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 12.30

kd/mc

Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaluchy-cyborgi pomogą ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:08
Amerykańscy naukowcy opracowali metodę pozwalającą na tworzenie map dużych, niebezpiecznych miejsc, takich jak np. ruiny budynków, do których ludzie nie weszliby ze względu na różne zagrożenia. Pomagać im w tym będą drony, ale także insekty-cyborgi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:00
- Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że psy mają gust muzyczny. Możemy za to stwierdzić, że mają różną wrażliwość na różne dźwięki - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca i instruktorka szkolenia psów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:16
- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
rozwiń zwiń