Jakie kolory ma flaga Polski?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 15:00
Pierwszą, od razu nasuwającą się na myśl odpowiedzią jest "biel i czerwień". Okazuje się jednak, że barwy na polskiej fladze znacznie bardziej szczegółowo określa specjalna ustawa, a to dlatego, żeby uniknąć nieścisłości w jej reprodukcji.  
Audio
  • Polska flaga - czy to naprawdę biel i czerwień? (Stacja Nauka/Czwórka)
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: canon_shooter/Shutterstock.com

- Powiedzenie, że coś jest białe i czerwone jest bardzo mało precyzyjne - przekonuje Szymon Drobinak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uppsala University, jeden z Czwórkowych rzeczników nauki. - Prawdziwa biel jest tylko jedna, chociaż występuje stosunkowo rzadko, jednak czerwony odbieramy już znacznie bardziej subiektywnie - tłumaczy.

Sprawdź też:
światła kolory 1200x660.jpg
Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

- Aż do lat 80. ubiegłego stulecia w ustawie o barwach polskiej flagi były określenia takie jak karmazynowy i cynobrowy. W obecnej wersji wykorzystywana jest przestrzeń barw CIEXYZ, która bazuje przede wszystkim na tym, jak widzą nasze oczy - podkreśla Szymon Drobniak.

Jak zatem według Czwórkowego rzecznika nauki sprawić, aby kolor naszej flagi był zawsze odbierany tak samo, niezależnie od tego, gdzie jest reprodukowany? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 12.44

jsz/mg

Czytaj także

Jak Cię widzą, tak Cię piszą?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 15:15
Naukowcy udowadniają, że atrakcyjność to nie tylko dobrze zrobiony makijaż w przypadku kobiet i wyrzeźbione ciało w przypadku mężczyzn. Ważne są także inne czynniki, choćby sposób poruszania się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń