Słonie - ambasadorzy ekologicznego papieru

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:07
Produkowany w Europie na bardzo małą skalę jako produkt luksusowy, słoniowy papier jest całkiem ekologiczny i to nie tylko dlatego, że do jego produkcji nie trzeba wycinać drzew. Czy ma szansę stać się alternatywą dla papieru tradycyjnego?
Audio
  • Sprawdzamy właściwości słoniowego papieru (Stacja Nauka/Czwórka)
Reporterka Czwórki Anna Borkowska w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
Reporterka Czwórki Anna Borkowska w Warszawskim Ogrodzie ZoologicznymFoto: Czwórka

Patryk Pyciński Faktura słoniowego papieru bywa dość charakterystyczna. Miejscami można w nim znaleźć fragmenty niestrawionych roślin i owoców

- Do produkcji papieru słoniowego wykorzystywane są odchody tych zwierząt - mówi rozmówca Anny Borkowskiej Patryk Pyciński, opiekun słoni afrykańskich w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. - Słonie trawią jedynie około 40 procent tego, co zjedzą, a pozostałości te mają dużo celulozy. To świetny materiał do produkcji papieru - tłumaczy Czwórkowy ekspert.   

A jak wygląda proces tworzenia słoniowego papieru? - Po pierwsze odchody słonia trzeba pozbierać, a następnie osuszyć oraz oczyścić z resztek piasku i kawałków roślin - wyjaśnia Patryk Pyciński. - Potem materiał ten jest namaczany, gotowany i dodaje się do niego sody oczyszczonej. Ten naturalny składnik ma właściwości wybielające, antybakteryjne i zapobiega utrzymywaniu się nieprzyjemnego zapachu - dodaje.

Słuchając nagrania całego materiału przygotowanego dla "Stacji Nauka" przez Annę Borkowską, dowiecie się też, dlaczego im dłużej gotujemy materiał ze słoniowych odchodów, tym lepsza jest jakość produktu końcowego czyli papieru, oraz gdzie na świecie nie jest on dobrem luksusowym.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 12.46

jsz/kul

Czytaj także

Jabłko Adama. "Określa twoje brzmienie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:00
Na pierszy rzut oka definiuje mężczyznę. Okazuje się jednak, że ten organ jest wspólny dla obu płci, a jego nazwa pochodzi z Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń