Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
Audio
  • Jak rozpoznać objawy alergii i jak z nią wygrać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdaniem World Allergy Organization  Światowej Organizacji Alergii, u 30  40 populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą, wg WHO choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 mln Polaków
Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30 – 40% populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą, wg WHO choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 mln PolakówFoto: VSamarkina / Shutterstock

durian owoc 1200.jpg
Durian. Owoc dla odważnych

- W zależności od tego, gdzie dostanie się alergen, tam ujawniają się objawy. Ten sam pyłek, dostając się do oka, spowoduje zapalenie spojówek, a dostając się do nosa - katar. Jeśli położymy się na sianie, a będziemy uczulenia na określone gatunki traw, pojawią nam się objawy skórne - tłumaczył Piotr Rapiejko, otolaryngolog z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, Klinika Otolaryngologii WiM. 

Jakie są objawy różnych rodzajów alergii i jak odróżnić od niej zwykły katar? Czy można im zapobiegać lub przecidziałać? To sprawdzilła w audycji Kaja Zemła. Przetesowaliśmy także aplikację mobilną "Apsik", która pozwala m.in. na monitorowanie poziomu pyłków na danym terenie i stworzenie własnej mapy alergologicznej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/pj

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń