Matura 2018: matematyka - graniastosłup i prawdopodobieństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:38
- Wiemy już, że w tym roku na maturze z matematyki najlepiej punktowane zadania były z geometrii przestrzennej i rachunku prawdopodobieństwa - relacjonuje Czwórkowy reporter, Mateusz Gołębiewski.
Audio
  • Mateusz Gołębiewski opowiada o tegorocznych zadaniach maturalnych z matematyki (Czwórka/Stacja Nauka)
  • Weronika, tegoroczna maturzystka, opowiada o swoich wrażeniach po maturze z matematyki (Czwórka/Stacja Nauka)
Matura nie taka straszna, jak ją malują...
Matura nie taka straszna, jak ją malują...Foto: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock.com

- W jednym z zadań trzeba było policzyć m.in. pole całkowite graniastosłupa, który w podstawie ma trójkąt, w innym wyliczyć prawdopodobieństwo, że z dwóch worków wyciągniemy dwie liczby, których suma będzie podzielna przez 3 - opowiada, co udało mu się "wyciągnąć" od zestresowanych maturzystów. 

- W jednym z zadań był ciąg arytmetyczny, niewiem czemu rozkojarzyłam się i uznałam, że jest on geometryczny, ale udało się to szybko skorygować - mówi Weronika, tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół nr 32 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie. - Największą trudność sprawił mi chyba graniastosłup trójkątny - dodaje. 

Prawie 340 tys. abiturientów przystąpiło w poniedziałek o godz. 9. do obowiązkowego dla wszystkich maturzystów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu około 180 maturzystów pisać będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. 

Wśród abiturientów zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 272 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Pozostali to abiturienci z wcześniejszych roczników. Większość z nich to osoby, które chcą poprawić swój wynik; są wśród nich zarówno osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z matematyki, jak i osoby, które zdały egzamin, ale chcą mieć lepszy wynik niż uzyskały wcześniej. 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Mateusz Gołębiewski  

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 12.08; 12:21

pj/IAR/PAP/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matematyka jest wszędzie! Wystarczy się na nią otworzyć

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:43
- Matematyka już od najmłodszych lat służy nam do tego, żebyśmy ćwiczyli szare komórki. Dzięki niej budujemy obszary myślenia abstakcyjnego - mówiła Iwona Ryniewicz prezes MFundacji.
rozwiń zwiń