Matematyka jest wszędzie! Wystarczy się na nią otworzyć

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:43
- Matematyka już od najmłodszych lat służy nam do tego, żebyśmy ćwiczyli szare komórki. Dzięki niej budujemy obszary myślenia abstakcyjnego - mówiła Iwona Ryniewicz prezes MFundacji.
Audio
  • Matematyka jest wszędzie: w domu, szkole i pudełku po butach (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ granata68

lotos 1200 pixa.jpg
Jak lotos i kaczka odpychają wodę?

- Wychodzimy z założenia, że świat wokół nas da się opisać matematycznie. Zadania i wzory zostawiamy szkole. Dzięki naszej książce chcemy pokazać, że świat matematyki da się zobaczyć gołym okiem - przekonywała Maja Kramer, autorka książki "Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką".

- Matematyka jest wszędzie. W domu i na spacerze. Rozkładając zwykłe papierowe pudełko otrzymujemy siatkę prostopadłościanu. Na co dzień nikt nie patrzy na ten przedmiot w taki sposób. Opisując je za pomocą matematyki uczymy dziecko nowych pojęć otwierając jego wyobraźnię - opowiadała. 

Dla kogo napisana została książka, o której mowa w audycji? Czemu powinniśmy opowiadać dzieciom o matematyce od ich najmłodszych lat? Czy każdego można zainteresować tą dziedziną wiedzy? Co łączy matematykę z modą i kuchnią? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Iwona Ryniewicz (prezes MFundacji), Maja Kramer, autorka książki "Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką"

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 12.30

ac/kd

Czytaj także

Matematyka może być przyjemna...

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 17:01
Szczególnie, gdy rozwiązujemy matematyczne zadania w Czwórce. A naszym gościem była Kamila Łyczek, redaktorka miesięcznika "Delta", które ostatnio wydało książkę "Zadania na cztery pory roku - matematyka według Delty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego sięgamy po słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:34
Wiele dzieci wykazuje wyraźną niechęć do jedzenia warzyw. Jednocześnie entuzjastycznie reagują na myśl o słodyczach, frytkach i wielu innych niezdrowych produktach. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Liczby Pi. Bijemy rekord Guinnessa!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:00
14 marca - w Światowy Dzień Liczby Pi - radiowa Czwórka towarzyszyła z mikrofonem uczestnikom próby pobicia rekordu rozwinięcia liczby Pi.
rozwiń zwiń