Jak lotos i kaczka odpychają wodę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:15
Gdy krople spadają na kwiat lotosu, tocząc się zbierają zanieczyszczenia i kurz, następnie odpływają. To zjawisko, dość powszechne w świecie faunyi flory, nazwano właśnie "efektem lotosu".
Audio
  • Stanisław Łoboziak z CNK opowiada o hydrofobowości w przyrodzie (Czwórka/Stacja Nauka)
Lotos - sztandarowy przykład hydrofobowości
Lotos - sztandarowy przykład hydrofobowościFoto: pixabay/JakeWilliamHeckey

W kulturze Wschodu kwiaty te nazywane są symbolem czystości, same się oczyszczają. Tę specyficzną hydrofobową warstwę mają też inne rośliny, zwierzęta czy nawet owady. 

- Woda na powierzchni materiału hydrofobowego tworzy charakterystyczne kulki - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Pióra ptaków, pokryte specjalną wydzieliną kuprową, nie pochłaniają wody. Zmienia się w wypadku np. katastrof tankowców, po których ptaki często myte są detergentami, które zmywają też hydrofobową warstwę ochronną - wyjaśnia.

Jakie jeszcze rośliny chronią się przed wodą? Jak z jej nadmiarem np. podczas opadów deszczu radzą sobie owady? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Macieja Oswalda.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 02.04.2018

Godzina emisji: 12.13

pj

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak gry wideo poprawiają pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:18
Gry typu strzelanki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość i refleks, w grach zespołowych rozwijamy umiejętności interpersonalne, gry logiczne i strategiczne rozwijają pamięć, a jeszcze inne sprawiają, że mózg staje się… neuroplastyczny.
rozwiń zwiń