X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak lotos i kaczka odpychają wodę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:15
Gdy krople spadają na kwiat lotosu, tocząc się zbierają zanieczyszczenia i kurz, następnie odpływają. To zjawisko, dość powszechne w świecie faunyi flory, nazwano właśnie "efektem lotosu".
Audio
  • Stanisław Łoboziak z CNK opowiada o hydrofobowości w przyrodzie (Czwórka/Stacja Nauka)
Lotos - sztandarowy przykład hydrofobowości
Lotos - sztandarowy przykład hydrofobowościFoto: pixabay/JakeWilliamHeckey

W kulturze Wschodu kwiaty te nazywane są symbolem czystości, same się oczyszczają. Tę specyficzną hydrofobową warstwę mają też inne rośliny, zwierzęta czy nawet owady. 

- Woda na powierzchni materiału hydrofobowego tworzy charakterystyczne kulki - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Pióra ptaków, pokryte specjalną wydzieliną kuprową, nie pochłaniają wody. Zmienia się w wypadku np. katastrof tankowców, po których ptaki często myte są detergentami, które zmywają też hydrofobową warstwę ochronną - wyjaśnia.

Jakie jeszcze rośliny chronią się przed wodą? Jak z jej nadmiarem np. podczas opadów deszczu radzą sobie owady? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Macieja Oswalda.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 02.04.2018

Godzina emisji: 12.13

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gry wideo poprawiają pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:18
Gry typu strzelanki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość i refleks, w grach zespołowych rozwijamy umiejętności interpersonalne, gry logiczne i strategiczne rozwijają pamięć, a jeszcze inne sprawiają, że mózg staje się… neuroplastyczny.
rozwiń zwiń