X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matura 2018: matematyka - graniastosłup i prawdopodobieństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:38
- Wiemy już, że w tym roku na maturze z matematyki najlepiej punktowane zadania były z geometrii przestrzennej i rachunku prawdopodobieństwa - relacjonuje Czwórkowy reporter, Mateusz Gołębiewski.
Audio
  • Mateusz Gołębiewski opowiada o tegorocznych zadaniach maturalnych z matematyki (Czwórka/Stacja Nauka)
  • Weronika, tegoroczna maturzystka, opowiada o swoich wrażeniach po maturze z matematyki (Czwórka/Stacja Nauka)
Matura nie taka straszna, jak ją malują...
Matura nie taka straszna, jak ją malują...Foto: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock.com

- W jednym z zadań trzeba było policzyć m.in. pole całkowite graniastosłupa, który w podstawie ma trójkąt, w innym wyliczyć prawdopodobieństwo, że z dwóch worków wyciągniemy dwie liczby, których suma będzie podzielna przez 3 - opowiada, co udało mu się "wyciągnąć" od zestresowanych maturzystów. 

- W jednym z zadań był ciąg arytmetyczny, niewiem czemu rozkojarzyłam się i uznałam, że jest on geometryczny, ale udało się to szybko skorygować - mówi Weronika, tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół nr 32 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie. - Największą trudność sprawił mi chyba graniastosłup trójkątny - dodaje. 

Prawie 340 tys. abiturientów przystąpiło w poniedziałek o godz. 9. do obowiązkowego dla wszystkich maturzystów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu około 180 maturzystów pisać będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. 

Wśród abiturientów zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 272 tys. to tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Pozostali to abiturienci z wcześniejszych roczników. Większość z nich to osoby, które chcą poprawić swój wynik; są wśród nich zarówno osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z matematyki, jak i osoby, które zdały egzamin, ale chcą mieć lepszy wynik niż uzyskały wcześniej. 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Mateusz Gołębiewski  

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 12.08; 12:21

pj/IAR/PAP/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matematyka jest wszędzie! Wystarczy się na nią otworzyć

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:43
- Matematyka już od najmłodszych lat służy nam do tego, żebyśmy ćwiczyli szare komórki. Dzięki niej budujemy obszary myślenia abstakcyjnego - mówiła Iwona Ryniewicz prezes MFundacji.
rozwiń zwiń