X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skłodowska-Curie "zmieniła świat nie raz, a dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
BBC History wybrało Marię Skłodowską-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii. W ostatecznym głosowaniu czytelników wyprzedziła ona m.in.  Rosa'e Parks i Emmeline Pankhurst.
Audio
  • Maria Skłodowska-Curie - najbardziej wpływowa kobieta w historii - materiał Weroniki Puszkar (Stacja Nauka/Czwórka)
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

- Wydobycie polonu, radu, frakcyjne metody oddzielania - ona to wszystko opisała i do dnia dzisiejszego ta chemia tkwi w takich badaniach, które ona, wraz z mężem, zapoczątkowała - mówi Małgorzata Ewa Rosen z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Kandydaturę Polki do plebiscytu BBC zgłosiła szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, wymieniając jej zasługi na polu naukowym, doceniając te w kwestiach społecznych. Jury w uzasadnieniu swego wyboru napisało, że "Skłodowska-Curie zmieniła świat nie raz, a dwa razy". 

- Do Marii Curie-Skłodowskiej przyjeżdżali studenci z całego świata. Eva Curie, córka naukowców, wspomina, że była to istna wieża Babel - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Pomagała Polakom, starała się o stypendia dla nich, gdy nie było takiej możliwości, sama je finansowała - dodaje. 

Na szczególną uwagę zasługują również działania polskiej noblistki podczas I wojny światowej. Naukowczyni zorganizowała około 200 samochodów, mobilnych placówek radiologicznych, które pomagały na froncie. - Dzięki temu uratowała wiele istnień ludzkich - opowiada Małgorzata Ewa Rosen. 

A co połączyło Marię i Piotra? Jakimi umiejętnościami wyróżniała się polska naukowczyni? Co wspólnego z parą odkrywców mają rowery? Oraz kto uplasował się na dalszych miejscach brytyjskiego plebiscytu? O tym w nagraniu Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:03
Była zapaloną rowerzystką, uprawiała turystykę górską, przyjaźniła się z Einsteinem i kochała psy. Znamy ją z tego, że odkryła polon i rad. Maria Skłodowska-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy i ich słabości. Kto kochał za mocno, kto palił za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:00
Wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki. - Galileusz natomiast bardzo lubił wino i często go nadużywał - opowiada prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. 
rozwiń zwiń