X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Cykloskop i współczesne kino

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 14:48
Nad wymyśleniem tego, jak wyświetlać ruchome obrazki zastanawiali się bracia Lumier, autorzy kinematografu, Kazimierz Pruszyński, autor pleografu i Piotr Lebiedziński, który opracował cykloskop. 
Audio
  • Jak działa cykloskop i co ma wspólnego z dzisiejszym filmem? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

- W języku angielskim przez słowo "camera" rozumiemy aparat - mówi Cezary Szmidtke z Centrum Nauki Kopernik. - Aparat i kamera filmowa są urządzeniami bardzo podobnymi, zwłaszcza dzisiaj, kiedy większość aparatów filmowych również pozwala nam nagrywać całe filmy - dodaje. 

W 1919 roku Piotr Lebiedziński opracował swój wynalazek. - Cykloskop pozwalał nam podświetlać kolejne obrazy umieszczone na jednym krążku - wyjaśnia Czwórkowy ekspert. - Obrazy były rzucane na rzutnik. Obrazy użyte w cykloskopie mogły być bardzo niewielkie, a wciąż dawały dobrej jakości obraz - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jak zastosowanie szybkiego ruchu obrotowego w cykloskopie pomagało stworzyć ruchomy film? Co wynalazek Lebiedzińskiego ma wspólnego z dzisiejszym standardem wyświetlania 24 klatek na sekundę? I co cyloskop ma wspólnego z dziecięcą zabawką? 

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Jan Łukasiewicz pozbył się nawiasów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 14:50
- Jan Łukasiewicz był wielkim logikiem - mówi Czwórkowy ekspert. - Jeśli szukamy w nauce czegoś, co ma przydomek "polski" to natrafiamy np. na polon odkryty przez Marię Curie. Znajdujemy też coś, co się nazywa "notacją polską , a jeszcze częściej "odwrotną notacją polską" - dodaje. 
rozwiń zwiń