Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
Audio
  • Jak smog wpływa na nasze organizmy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

smog 1.jpg
Smog zabija Twoją inteligencję

- Słowo "smog" pochodzi z języka angielskiego i jest złożeniem dwóch słów: dym i mgła - wyjaśnia profesor Tomasz Gierczak z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. - Chodzi tu głównie o wyziewy z czegoś, co nazywa się emisja niska, czyli gdy gospodarstwa domowe generują dym, który trafia do powietrza i z nim przenoszony jest na większe obszary - dodaje. 

Specjalista zwraca uwagę na przestrzenie miejskie, w których wciąż istnieje duża liczba pieców, w których pali się węglem, a nawet śmieciami. Do tego dokłada się ruch uliczny - auta o napędzie diesel czy stare samochody, generują dużo więcej zanieczyszczeń. 

Jeśli w powietrzu znajdują się toksyczne związki chemiczne to będą one wpływały na nasze zdrowie Tomasz Gierczak

Okazuje się, że smog szkodzi nie tylko naszym płucom, a głównymi organami narażonymi na jego oddziaływanie są serce i krwiobieg. - Szkodliwego jedzenia możemy unikać, palenia wyrobów tytoniowych również. Jednak powietrza nie da się uniknąć, zanieczyszczone będzie nas zatruwać, niezależnie od naszej woli - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Liczba chorób, których przyczyną jest smog jest bardzo długa. Udary i zawały to główne z nich. Czemu jeszcze winne jest zanieczyszczenie powietrza? Jak oddziałuje na nasz mózg? I jaka jest recepta, żeby pozbyć się zanieczyszczenia powietrza? O tym w materiale Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 12.15

pj/ac

Czytaj także

Dr Adam Pabiś o niepożądanym wpływie smogu na nasz mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:05
- Nie da się od tego uciec. Od kilku lat dysponujemy sporą ilością dowodów, że żołądek i układ nerwowy są naszym drugim mózgiem - mówił dr Adam Pabiś z Centrum Nowoczesnej Audiologii. Co to ma wspólnego ze smogiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
rozwiń zwiń