Oksytocyna - hormon miłości

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:26
- Miłość to fenomen, który pozostawia bardzo wiele do wyjaśnienia, mimo że znamy wiele hormonów z nią związanych - mówi dr Magdalena Babiszewska. - Do aspektów biologicznych dochodzą te psychologiczne czy społeczne - dodaje. 
Audio
  • Jak działają hormony i co mają wspólnego z miłością? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Oksytocyna kojarzy się dziś przede wszystkim z porodami. Wydziela się ona w czasie porodu, po nim, podczas karmienia dziecka, dzięki niej tworzy się więź matki z maluchem. Ale ma ona również ogromne znaczenie w związku między kobietą i mężczyzną. 

- Kobiety, które są głaskane i przytulane przez mężczyzn, w sytuacjach stresowych, mniej ten stres przeżywają - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Wiele receptorów oksytocyny znajduje się w okolicach narządów rodnych i dróg rodnych kobiet. W związku z tym oksytocyna wydziela się w czasie zbliżenia miłosnego i ma duży wpływ na kobiety - wyjaśnia. 

A czy mężczyźni też mają oksytocynę? Jak ona na nich działa? Czym są endorfiny i czy znamy jeszcze jakieś hormony odpowiedzialne za miłość? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość zwierząt nie ma babci. Człowiek ma!

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:08
21 stycznia to Dzień Babci. Okazuje się, że obok gatunku ludzkiego mogą świętować go jedynie rezusy, walenie, delfiny i gupiki. Większość świata zwierząt babć nie posiada. 
rozwiń zwiń