Balony z helem mogą być niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:34
Kolorowe balony z helem to wakacyjna atrakcja, głównie dla dzieci. Czasem korzystają z niej też dorośli, by dla zabawy zmienić swój głos. Czy hel z balonów może być niebezpieczny?
Audio
  • Profesor Zbigniew Stojek opowiada o helu (Czwórka/Stacja Nauka)
balloonspixabay.com
balloons/pixabay.comFoto: Pixabay.com

Kiedy człowiek wdycha hel zaczyna mówić zmienionym i wysokim głosem. - Ta zmiana barwy i wysokości głosu polega na tym, że gęstość gazu jest dużo mniejsza niż gęstość powietrza. W tym mniej gęstym środowisku nasza krtań inaczej pracuje i dlatego zmienia się ten dźwięk - wyjaśnia profesor Zbigniew Stojek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto wiedzieć, że wdychając hel z balonów nie wdychamy czystego pierwiastka, bo ten jest bardzo trudny do otrzymania. Zawsze trafiają się zanieczyszczenia, różne w zależności od tego, jak hel jest otrzymywany. - Jeśli hel jest otrzymywany z powietrza, to głównym zanieczyszczeniem będzie azot, może troszeczkę tlenu, jeśli jest otrzymywany z gazu ziemnego, wtedy na pewno w helu będzie gaz ziemny, czyli metan, węglowodory - nie są one szkodliwe dla człowieka w małym stężeniu - opowiada profesor. 

Co jeszcze może zanieczyszczać hel z balonów? Czym jest hel medyczny i kiedy się go stosuje? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 12.40

pj/kd

Czytaj także

Od korzystania ze smartfonu urosną ci rogi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:25
Wszystko wskazuje na to, że czas, który spędzamy, pochylając głowę nad ekranami smartfonów, ma wpływ na kształt naszych czaszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jod. Rybna przekąska zamiast wakacji nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:51
Wakacje nad Bałtykiem latem wcale nie gwarantują dostarczenia naszemu organizmowi potężnych dawek jodu. Wszystko przez to, że akwen wtedy bywa spokojny, a jod wytwarza się przy wzburzonym morzu. 
rozwiń zwiń