Hydrofobia. Skąd bierze się lęk przed wchodzeniem do wody?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:38
Chorzy na fobię zwykle zdają sobie sprawę, że ich lęk jest nieuzasadniony, a woda sama w sobie nie jest niebezpieczna. Strach jest jest jednak zbyt silny. Jak sobie z nim poradzić?
Audio
  • Hydrofobia - jak pokonać lęk przed wodą? (Stacja nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Hydrofobia to wrodzony lęk przed wodą. Dotknięci chorobą rzadko są w stanie sami sobie z nią poradzić, a kiedy dojdzie do kontaktu z bodźcem fobicznym, może nawet wpaść w panikę. To przypadłość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, bo nie chodzi tu o lęk przed utonięciem, a o coś zupełnie innego. - Woda jest prawdopodobnie jednym z najlepszych miejsc do relaksu - mówiła psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.

Dla większości z nas ma działanie kojące, a fale przywodzą na myśl wody płodowe. Zanurzenie się w wodzie to symboliczny powrót do źródła, jak więc możliwe jest, że stanowi też źródło fobii? - Chodzi tu o poczucie braku kontroli - przekonywała ekspertka i wyjaśniała, że to zjawisko bardziej złożone.

Dlaczego? Kto jest najbardziej narażony na fobie związane z wodą? Zapraszamy do wysłuchania materiału Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.07.2018

Godzina emisji: 12.36

ac


Czytaj także

Człowiek jak kameleon. Dlaczego czasem zmieniamy kolor skóry?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 14:25
Co daje nam wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych i dlaczego po opalaniu nasza skóra zmienia kolor? Jak to się stało, że kolor skóry współcześnie żyjących ludzi ma tak wiele odcieni i do czego jest nam to potrzebne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonki nie są zdrowe dla naszych stóp

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 13:55
Nieustanne chodzenie w japonkach, choćby tylko przez czas wakacji jest groźne dla naszego ciała. Zaczyna się od stóp, ale dysfunkcje mogą pojawić się w biodrach czy kręgosłupie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salmonella - ma 2500 rodzajów. Jak ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 14:23
- Jest ponad 2500 rodzajów salmonelli. Najgroźniejsze są oczywiscie te, które wywołują dur brzuszny, choć na ten przeważnie się szczepimy - mówi Anna Plucik-Mrożek specjalista chorób wewnętrznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest VR?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:51
Wirtualna rzeczywistość przestała nas dziwić. Stała się naturalnym elementem każdego dnia. Mamy z nią do czynienia w każdej przestrzeni i niemal każdy może w nią wniknąć za pomocą specjalnych gogli. Czym dokładnie jest VR?
rozwiń zwiń