W czasach pandemii odległość ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 08:35
Zachowując odpowiednią odległość mamy większe szanse na uniknięcie zarażenia.  - Prawdopodobnie wirus najlepiej przenosi się z dużymi kropelkami z dróg oddechowych, w czasie kaszlu czy kichania - mówi Ernest Kuchar, lekarz chorób zakaźnych. - Te duże kropelki wydostają się na odległość około metra - dodaje. 
Audio
  • Ernest Kuchar, dr hab.n.med., lekarz chorób zakaźnych Grupy Luxmed wyjaśnia jak najłatwiej zarazić się wirusem i jak tego unikać (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com
karta płatnicza 1200.jpg
Płatność kartą zbliżeniowo pomoże w walce z koronawirusem?

Półtorametrowe odstępy między stojącymi w kolejkach do kas w sklepie czy kiosków, wpuszczanie po kilka osób do sklepu czy drogerii, a także unikanie komunikacji miejskiej to tylko niektóre z zaleceń, które obowiązują wszystkich w czasach pandemii koronawirusa. 

- Dane, którymi dysponujemy dziś, na temat koronawirusa, mówią, że większość zarażeń to są albo zarażenia domowe, albo zarażenia w placówkach ochrony zdrowia - zarażenia lekarzy i pielęgniarek od pacjentów, jak to było w Chinach -mówi dr hab.n.med. Ernest Kuchar,  lekarz chorób zakaźnych grupy Luxmed. - Te dane wskazują, że wymagany jest bliski kontakt - dodaje. 

Prawdopodobnie wirus najlepiej przenosi się z dużymi kropelkami z dróg oddechowych w czasie kaszlu w czasie kichania. - Dużo trudniej zarazić się na świeżym powietrzu - wyjaśnia lekarz. - Najgorszy jest pobyt w zamkniętych pomieszczeniach, blisko chorego - dodaje. 

Ekspert przypominam, że w pobliżu chorego powinno być przynajmniej 12 wymian powietrza na godzinę. - Wietrzenie to czynnik, który sprzyja utrzymaniu zdrowia - podkreśla. 


koronawirus bakterie żel antybakteryjny mycie rąk 1200.jpg
DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak to zrobić?

Przestrzegając wszelkich zaleceń i obowiązujących zasad, ograniczając wyjścia z domu zwiększamy swoje szanse na uniknięcie zarażenia. Jednak część z nas w tym czasie musi iść do pracy czy wyjść do sklepu. Dr hab. Ernest Kuchar podkreśla, że ogromne znaczenie ma tu zachowanie tu środków higieny i mycie rąk. Klamki, włączniki świateł, poręcze w tramwaju, krzesła w poczekalniach u lekarza to miejsca często dotykane przez wiele różnych osób, dlatego umycie rąk po kontakcie z nimi jest konieczne.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 12.39

pj/kul

Czytaj także

DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 00:33
Koronawirus jest wirusem otoczkowym. To znaczy, że wszystkie środki, które niszczą tę otoczkę inaktywują wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żel antybakteryjny czy środek wirusobójczy - co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 13:27
Czym różnią się żele antybakteryjne od środków wirusobójczych, które z nich są skuteczne w profilaktyce przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń