Czasy w języku angielskim na maturze - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:07
W Czwórce wystartowały audycje, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniu do matury. Teraz przyszła pora na język angielski. W powtarzaniu angielskiej gramatyki pomagała nam Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego i ambasadorka programu "English Teaching".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/khamkhor

matematyka_ok.jpg
ZOBACZ TAKŻE Matura 2020. Powtórka z matematyki

W języku angielskim występują trzy czasy: przeszły, teraźniejszy i przyszły - wymieniała reporterka Czwórki Adrianna Janiszewska, ale - jak podkreślała - tak naprawdę mamy ich aż dwanaście. Bo gramatycznych konstrukcji określających czas jest dużo więcej, mają one dwu- lub trzyczłonowe nazwy. Z przedrostkiem "past" wymieniane są wszystkie czasy przeszłe, "present" - to teraźniejsze, a "future" - to przyszłe. - Na maturze z języka angielskiego najczęściej pojawiają się present simple, czy present continuous - wymieniała Magdalena Drzewiecka. - Mamy też jednak wyrażanie przyszłości, czyli future simple, z czasownikiem "will", future continuous, czyli "will be", do tego dochodzą present perfect i past simple. 

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 - unikaj błędów w czytaniu ze zrozumieniem >>>

Czasem, który zdecydowanie warto powtórzyć jest past simple. - Czyli czas przeszły dokonany. Oznacza on czynność, którą wykonaliśmy w przeszłości, została ona zakończona i nie ma związku z teraźniejszością - tłumaczyła nauczycielka. - Występują tu czasowniki w czasie przeszłym, w drugiej formie - jeśli chodzi o nieregularne, i z końcówką "-ed", jeśli chodzi o regularne. Zwroty charakterystyczne dla tego czasu to: ego, last i yesterday. W przeczeniach mamy operator "didn’t".

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 - techniki zdobnicze w historii sztuki >>>

Inny ważny czas to present perfect. - Sprawia on uczniom problemy, bo nie ma go w języku polskim. Dotyczy czynności, które wydarzyły się w przeszłości, ale mają związek z teraźniejszością - mówiła Magdalena Drzewiecka. - Na przykład zdanie "mieszkam w Warszawie od dwóch lat" stanowi nawiązanie do przeszłości, ale dotyczy teraźniejszości. Zastosujemy w nim więc "have" plus trzecią formę czasownika, w zależności od osoby. Będzie to więc: "I have been living in Warsaw for three years".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń