W 2020 roku odkryto 20 nowych gatunków zwierząt!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 20:14
Mijający rok obfitował w wiele odkryć. W grudniu naukowcy z fundacji „Conservation International”, w ramach programu szybkiej oceny zagrożeń w boliwijskiej części Andów odkryli nowe, dotąd nieznane gatunki płazów, gadów i owadów. Wśród nich jadowite gatunki węży, bardzo małe żaby czy motyle.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marcin Madry
shutterstock krowa 1200.jpg
Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie

Do tych zaskakujących odkryć doszło podczas 14 dniowej wyprawy do doliny Zongo na północ od La Paz. Wśród nich odkryto karłowate żaby mierzące zaledwie 100 mm długości, czy jadowite węże. Jak przyznają badacze, nie spodziewali się aż tylu zupełnie nowych gatunków. Wyprawa do Boliwii była o tyle ważna, że oprócz nowych gatunków zwierząt, zaobserwowano również takie, które zostały uznane za wymarłe 98 lat temu. Z tego też powodu, jak podkreślają uczestnicy wyprawy, te odkrycia są istotne nie tylko dla Boliwii, ale również dla całego świata. 


Posłuchaj
02:38 CZWORKA/Stacja Nauka/ nowe gatunki zwierząt _29_12_2020.mp3 W dolinie Zongo na północ od La Paz odkryto nowe gatunki zwierząt (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Ta część szeroko pojętej Amazonii jest niezwykle bogata w liczebność gatunków zwierząt, ale nowe odkrycia potwierdzają tylko dobry stan tych lasów. - To niesamowite, że znaleziono nowe gatunki zwierząt. Jeżeli je odkryto, to oznacza, że puszcza żyje i to powinno być główne przesłanie tej wyprawy - mówi jeden z podróżników. - Zdrowy las skrywa przed nami mnóstwo nowych gatunków zwierząt, właśnie takich jak ten las w Zongo w Boliwii. Obecnie w tym miejscu zanotowano występowanie aż 1700 gatunków zwierząt.

Czytaj także:

 Również badacze z Uniwersytetu w Helskinkach podzielili się informacją, że w Kenii odkryli nowy gatunek arbogóralków nadrzewnych.
Na ziemi jest jeszcze mnóstwo miejsc o których mało wiemy. Kolejne odkrycia pokazują, że nawet w XXI wieku wyprawy w głąb tropikalnych lasów mogą przynieść zupełnie nieoczekiwane skutki.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Kacper Kowalczyk 

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 12.42

aw/mat.pras.

Czytaj także

Niedźwiedzie brunatne w polskich górach. Czy należy się ich bać?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 15:54
Niedźwiedź kojarzy się z pluszowym misiem, z którym niemal każde dziecko na świecie zasypia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń