Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:46
Trwa sesja, a to oznacza, że nastał czas spod znaku zarwanych nocy i litrów wypitej kawy. Coraz częściej zdarza nam się niedosypiać. Ponieważ w życiu nie otrzymamy niczego za darmo, to pożyczone od snu godziny będą musiały zostać przez nas spłacone.
W jaki sposób objawia się anemia i czy można się na nią uodpornić?
W jaki sposób objawia się anemia i czy można się na nią uodpornić?Foto: Shutterstock.com/Doidam 10

DimaBerlin shutterstock dziewczyna komputer bezsenność 1200.jpg
Koronasomnia. Jak nauczyć się "gromadzić senność"?

Jeśli kilka nocy śpimy zbyt krótko, jak podkreślają eksperci, kiedyś będziemy musieli spłacić nasz dług wobec organizmu. - Optymalna i najbardziej efektywna ilość snu dla dorosłej osoby to między 7 a 9 godzin - tłumaczył Mateusz Polaszek z Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii. Jak wyliczał, konsekwencje niedoborów snu to nie tylko "zmęczenie tu i teraz" po przebudzeniu, ale także negatywny, długofalowy wpływ na nasze zdrowie, m.in. zaburzona gospodarka hormonalna. 

Posłuchaj
04:36 Czwórka/Stacja Nauka 16.02.2021.mp3 Jak na nasz organizm działa brak snu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

grubaska 1200.jpg
Czy grozi nam pandemia otyłości?

Po nieprzespanej nocy jesteśmy także głodni. - Niewyspany organizm spowalnia metabolizm, osoby niewyspane od dawna muszą się więc liczyć z otyłością - mówił ekspert. Jeśli jednak do egzaminu pozostała nam jedna noc - to i tak nie uczmy się kosztem snu, bo rano niewiele będziemy pamiętać. - Jeśli będziemy się uczyć dłużej i spać krócej, niestety nie oznacza to, że zapamiętamy cokolwiek. Podczas snu i fazy REM też zapamiętujemy. Jeśli pozbawimy się tego snu, może się okazać, że to, co jeszcze wczoraj wydawało nam się łatwe i oczywiste, dziś znów jest dla nas czarną magią - mówił z kolei Paweł Szałek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Posłuchaj także:

Receptą na bezsenność mogą być m.in. ćwiczenia oddechowe. - Covid i lockdown to nie są warunki, które sprzyjają zdrowemu spaniu. Dlatego warto wykonać określone ćwiczenia oddechowe od pięciu do dziesięciu minut dziennie. Około 4 sekundy bierzemy spokojny wdech nosem, a potem przez ok. 6 sekund wydychamy powietrze ustami - mówili eksperci. 

ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - serwis specjalny >>>


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 16.02.2021

Godzina emisji: 12.07

kd

Czytaj także

Analizator krwi - wynalazek Polaków ratuje życie?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:25
Analizator krwi, czyli "Blood Analizer" to wynalazek, dzięki któremu możliwe będzie wstępne określanie grupy krwi w jak najkrótszym czasie. Cel? Ratowanie ludzkiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń