Media społecznościowe w walce z przestępcami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 16:26
Od lat chętnie korzystamy z mediów społecznościowych. To świetne źródło informacji dla policyjnego białego wywiadu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions
RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Coraz więcej ludzi na świcie korzysta z portali społecznościowych, które cieszą się ogromną, narastającą popularnością. W Polsce z internetu korzysta ponad 30 milionów Polaków, około 19 milionów naszych rodaków korzysta z mediów społecznościowych, najczęściej z YouTube'a, Facebooka, Instagrama i Twittera, a także komunikatorów, jak messenger i whatsapp. 


Posłuchaj
08:56 czwórka stacja nauka 16.02.2021.mp3 Media społecznościowe jako źródło informacji wykorzystywanej do zapobiegania przestępczości - opowiada Diana Dajnowicz-Piesiecka (Stacja Nauka/Czwórka)

- Social media wykorzystujemy do pozyskiwania wiadomości o interesujących nas zagadnieniach, do rozrywki, słuchamy muzyki, czytamy śmieszne historie, oglądamy filmy, do komunikowania się, wymiany informacji o sobie, pozyskiwania informacji o celebrytach, ludziach znanych nam osobiście jak i obcych - wymienia Diana Dejnowicz-Piesiecka ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. - W mediach społecznościowych chętnie chwalimy się wakacjami, wyjazdami, sukcesami w pracy, zwierzętami, dziećmi. Chcemy pokazać znajomym, jak dobrze nam się wiedzie. Niestety zapominamy o tym, że na krąg odbiorców tych treści mamy znikomy wpływ. To, co pokazujemy, może z łatwością trafić do osób, co do których wolelibyśmy, by nie wiedziały o nas za dużo - dodaje. 

Często zapominamy o tym, że to, co raz zostało pokazane w przestrzeni wirtualnej, nie ginie Diana Dejnowicz-Piesiecka


O tym fakcie, na szczęście, zapominają też osoby mające konflikt z prawem, co skwapliwie wykorzystują funkcjonariusze policji w ramach tzw. białego wywiadu. - W ubiegłym roku w ten sposób ujęto Janusza M., poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania. Ścigano go za przestępstwa podatkowe. On długo się ukrywał, pozostawał nieschwytany, ale udało się go ująć dzięki mediom społecznościowym jego partnerki, która uwielbiała chwalić się pięknym, bogatym życiem swoim i partnera - opowiada specjalistka dziedziny prawa. - Wrzucała zdjęcia z partnerem z ich podróży np. z pobytu w Wenecji - tam ich ujęto - dodaje. 

internet komputer free shutt 1200 .jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Posłuchaj także:

Ludzie w sieci dzielą się prywatnością, a takie informacje mogą pomagać w pracy organów ścigania. Policja i inne służby dostrzegają bogactwo informacji w mediach społecznościowych. 

- Media społecznościowe to nowe źródło informacji dla białego wywiadu - mówi gość Czwórki. - Biały wywiad to badanie danych z otwartych, dostępnych legalnie źródeł, wiadomości pozyskuje się w sposób łatwy i bezpieczny - podkreśla. 

Dzięki takim działaniom policja i inne służby mogą zapobiegać przestępstwom, jak np. organizacja nielegalnych dziś imprez masowych, organizowanych bez stosownych zezwoleń.  Diana Dejnowicz-Piesiecka wśród przestępstw wykrytych dzięki mediom społecznościowym i z pomocą ich użytkowników wymienia również: niebezpieczną jazdę samochodem czy znęcanie się nad zwierzętami. Takimi występkami przestępcy często sami chwalą się w sieci. Specjalistka przypomina niedawno głośną sprawę Rafała B., który bestialsko przejechał psa firmowym busem, a nagranie z tego wydarzenia wrzucił do sieci. - Przestępca został namierzony przez użytkowników Facebooka, a śledczy dzięki temu postawili mu zarzuty - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - serwis specjalny >>>

Nie bez znaczenia dla policji są też zwykłe informacje, którymi przestępcy chwalą się w sieci. Informacje o ich hobby, podróżach etc. pozwalają komisarzom dobrze rozpocząć przesłuchania, zapewniają dużą wiedzę o przesłuchiwanym. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Diana Dajnowicz-Piesiecka (Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Jak nie tracić czasu w mediach społecznościowych? Pomoże w tym aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:22
Aplikacja Mind Leak to narzędzie, które monitoruje naszą aktywność w poszczególnych aplikacjach i sygnalizuje, gdy któraś z nich wciąga nas za bardzo. Platforma domyślnie zaproponuje swoje limity, ale możemy je dowolnie konfigurować i zmieniać dla poszczególnych serwisów, które oglądamy zbyt często. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenzura internetu w Rosji? Czy RuNet zastąpi tam globalną sieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 20:30
- Rosja ustaliła już odpowiednie przepisy w parlamencie, żeby móc zarządzać własnym internetem. Technicznie to znaczy, że Rosja zabezpieczyła wszystkie punkty wejścia i wyjścia interentu do Rosji i będzie mogła je kontrolować - mówi Kuba Wątor, ekspert branży nowych technologii.
rozwiń zwiń