Cenzura internetu w Rosji? Czy RuNet zastąpi tam globalną sieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 20:30
- Rosja ustaliła już odpowiednie przepisy w parlamencie, żeby móc zarządzać własnym internetem. Technicznie to znaczy, że Rosja zabezpieczyła wszystkie punkty wejścia i wyjścia interentu do Rosji i będzie mogła je kontrolować - mówi Kuba Wątor, ekspert branży nowych technologii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/metamorworks
whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

Rosyjski parlament uchwalił ustawę, która pozwala na autonomiczne, niezależne od czynników zewnętrznych, zarządzanie siecią na terenie całego kraju. Gotowość do blokowania sieci zapowiedział Dmitrij Miedwiediew, były prezydent, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji. RuNet, bo tak nazywa się rosyjski internet, w założeniu, nie będzie się różnił od tego globalnego, jednak sami internauci zmiany zauważą. Z całą pewnością różnica będzie polegała na tym, kto będzie nad nim sprawował kontrolę.


Posłuchaj
07:39 Czwórka/ TOP - internet w Rosji - 08.02.2021.mp3 Przyszłość internetu w Rosji. Czy RuNet zastąpi globalny internet? (TOP/Czwórka)

 

- Internet na całym świecie przepływa przez światłowody. Jest ich mnóstwo, mają różne długości i spotykają się w punktach stykowych. Takie punkty stykowe, to są na przykład punkty wejścia do danego kraju przez internet - mówi ekspert. - W Izraelu takich punktów jest 3 lub 4, to jest bardzo malutko. W Polsce mamy ich kilkanaście tysięcy.

Jak mówi specjalista, dostęp do izraelskich stron jest mocno kontrolowany. Punkt dostępowy można porównać do bramy, przy której stoi izraelski strażnik. - Sprawdza, kim ty jesteś i czy nie wnosisz ze sobą żadnego wirusa itd. Analogicznie zrobi to Rosja - tłumaczy Kuba Wątor. - Nie wiem, ile tam będzie punktów styku. Myślę jednak, że są już drastycznie ograniczone, skoro Rosjanie mówią, że są technicznie przygotowani. Na pewno każdy z nich będą kontrolować. Właśnie po to, żeby nikt nieproszony nie mógł wejść ani wyjść.


fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź na co uważać w sieci

Posłuchaj także:

Tutaj pojawia się także kwestia swobodnego dostępu do Google'a, Facebooka, czy innych zachodnich portali. Według eksperta Rosja będzie mogła kontrolować to, jakie strony internetowe jej mieszkańcy będą mogli oglądać. - Na tym polega własny internet. Każdy kraj, przy odpowiednich funduszach, mógłby taki internet zbudować - tłumaczy. - Ograniczanie internetu to jedno, ale drugie, to rozwój technologiczny kraju. Takie zamknięcie na globalną sieć może mieć wpływ na rozwój, poprzez różnicę w dostępności do informacji i treści.

Rosja nie jest jedynym krajem na świecie, która ma swój internet. Wspomniany już Izrael bardzo mocno kontroluje swoją sieć, robią to też Chińczycy. Zdaniem Kuby Wątora, w tych krajach, by móc korzystać z globalnego internetu potrzebne są takie rozwiązania jak VPN. - Gdy byłem w Chinach, to bez VPN-a niewiele bym zrobił. Nie miałbym usług Google'a czy Facebooka, miałem tylko chińską wyszukiwarkę. Tam bardzo ściśle kontrolują punkty wejścia. Dla mnie rosyjski pomysł jest analogiczny do internetu w Chinach - opowiada.

Posłuchaj także:

Jak mówi specjalista, Rosjanie jako społeczeństwo w internecie są autonomiczni, bo mają w większości odpowiedniki znanych zachodnich serwisów. Mają swoją wyszukiwarkę, swoją wersję Facebooka, szykują się na uruchomienie apki à la TikTok.
Jak dotąd wszystkie globalne portale społecznościowe w Rosji działają, jednak czas pokaże, jaka przyszłość czeka internautów ze Wschodu.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 08.02.2021

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Prawa autorskie. Czy zdjęcie wrzucone do sieci wciąż jest moje?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:15
Prawa autorskie w internecie od lat sprawiają nam problemy. Błędnie interpretujemy prawa użycia, udostępniania czy rozpowszechniania. Sami nie wiemy, czy nasze zdjęcie w serwisie społecznościowym wciąż jest nasze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słaby internet? Sprawdź swój router

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:20
Znajdziemy go praktycznie w każdym domu w którym jest połącznie z internetem - router sieciowy. Najczęściej dostajemy go od dostawcy usług internetowych. Sprawdzamy, co zrobić, gdy nie spełnia on naszych oczekiwań.
rozwiń zwiń