Kompostowanie - jak ratuje naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 16:00
Kompost pojawił się w historii ludzkości prawdopodobnie razem z rolnictwem. Dziś pomysły na kompostowanie są bardzo różne, bo różne są potrzeby i możliwości. Joanna Baranowska zbadała je, a potem opisała w poradniku "Jak kompostować? To proste!".
Audio
  • Kompostowanie - jak to robić? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Steve Cymro

Powrót do kompostowania może przywrócić planecie równowagę Joanna Baranowska

- Książka powstała z miłości i szacunku do natury. Napisałam ją przede wszystkim z myślą o tych osobach, które chciałyby spróbować kompostowania – czy to w ogrodzie, na działce, czy w domu – ale nie mają jeszcze dużej wiedzy ani doświadczenia - opowiada Joanna Baranowska. 

Kompostowanie na ogół kojarzy się z pracą w ogrodzie albo na działce, tymczasem można to robić także w domu. - Kompostownik możemy trzymać na balkonie albo w kuchni. I warto do niego dokupić dżdżownice - radzi gość Czwórki.


Czytaj także
kran picie woda shutterstock 1200.jpg
#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Joanna Baranowska materiały do książki w Bibliotece Narodowej, w bibliotece w Birmingham oraz na świeżym powietrzu. Dzięki temu odkryła, że w Polsce żyje świecąca dżdżownica, a pompka do pontonów może stać się elementem kompostownika. 

Książka "Jak kompostować? To proste!" została wydrukowana na certyfikowanym papierze z recyklingu, dzięki czemu nie ścięto dla niej nowych drzew. Jest też szyta, a nie klejona. Kolejnym ekoelementem tego wydawnictwa jest  rosnący papier z wprasowanymi nasionami kwiatów. Można go zasadzić i po około trzech miesiącach mieć w swojej doniczce miniłąkę.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Baranowska (autorka książki "Jak kompostować? To proste!")

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń