Mrówki nadrzewne - stałe mieszkanki miast

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:30
Naukowcy Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wspinają się na drzewa i badają, jak kształtuje się występowanie mrówek nadrzewnych w zieleni miejskiej. Okazuje się, że miasta są miejscem, gdzie chętnie te owady gniazdują.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Prasenjit Kar

owady miasto motyl shutter 1200.jpg
Na ratunek miejskim owadom - zgaśmy latarnie

W badaniu zwyczajów mrówek naukowcy biorą pod uwagę między innymi takie czynniki jak gęstość zabudowy, gatunek drzewa i wysokość ich występowania na drzewie. Jak mówi Michał Michlewicz, doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wiedza na temat mrówek nadrzewnych i wpływie człowieka na te owady jest znikoma i warto ją przybliżyć.


Posłuchaj
04:41 Czwórka/Stacja Nauka - mrówki 12.05.2021.mp3 Michał Michlewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiada o mrówkach nadrzewnych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Miasto jest enklawą ciepła. W przestrzeni miejskiej jest zazwyczaj cieplej niż w otaczającym terenie, a większość mrówek to organizmy termofilne, czyli ciepłolubne. Podwyższona temperatura miasta więc przyciąga te owady, a człowiek - póki co - im nie przeszkadza. 

- Patrząc na drzewo, można na nim zobaczyć dużą liczbę mrówek. Mieszają się gatunki naziemne z tymi drzewnymi - mówi specjalista. - Te nadrzewne nie tworzą aż tak licznych kolonii, najczęściej liczą od kilkudziesięciu do trzystu osobników. Biorąc pod uwagę ich rozmiar wynoszący do 3 mm, to jest naprawdę niewielka kolonia. Niektóre z gatunków są w stanie całą swoją kolonię pomieścić w żołędziu, w którym gniazdują niektóre gatunki. 


Kiedy ludzie myśli o mrówkach, przed oczami mają owady zamieszkujące podziemne gniazda, czy niestandardowe się nieco ...

zestaw narzędzi przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu & nbsp; Piątek, 26 Marca 2021

Źródło: Facebook / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu


Najczęściej mrówki nadrzewne tworzą swoje siedliska kilkanaście metrów nad ziemią, patrząc więc na drzewo z ziemi, szanse na ich zobaczenie są nikłe. Jak tłumaczy Michał Michlewicz - nie ma prostej recepty, żeby odróżnić poszczególne gatunki, bo oznaczanie mrówek jest trudne. - Popularna jest nadrzewnica czteroplamka - mimo że jest nieduża, jest ładna. Jest to gatunek, który w mieście potrafi występować na prawie każdym drzewie - mówi.


Źródło: YouTube / "Imperium"- mrówki, film przyrodniczy, krótkometrażowy ILLUVISION STUDIO Grzegorz Dominiak 


Jak się okazuje, zmiany klimatu mają wpływ na życie mrówek. - Z jednej strony mówię, że są to organizmy ciepłolubne, jednak ocieplenie klimatu wcale nie służy mrówkom. Klimat, ocieplając się, nie daje nam tylko cieplejszego lata, ma również wpływ na temperatury podczas zimy. Mrówki zimę przeczekują hibernując i muszą mieć tak zróżnicowaną amplitudę temperatur, żeby przejść pełen rozwój - wyjaśnia ekspert.

W Polsce można spotkać 106 gatunków mrówek, jednak są miejsca, gdzie jest ich więcej. Choćby w Grecji, gdzie można rozróżnić ok. 600 różnych rodzajów mrówek. My jednak nadrabiamy różnorodnością, w Polsce można spotkać osobniki z południa i z północy Europy.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 12.43

aw

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd idą wiosną ropuchy? "Wracają do domu"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:34
- W tym roku ropuchy mają siłę na wędrowanie. Są duże, sprawne i bardzo aktywne, więc mogą przebyć spore odległości - mówił Mikołaj Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń