Dokąd idą wiosną ropuchy? "Wracają do domu"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:34
- W tym roku ropuchy mają siłę na wędrowanie. Są duże, sprawne i bardzo aktywne, więc mogą przebyć spore odległości - mówił Mikołaj Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/domena publiczna

shutterstock archelon żółw 1200x.jpg
Archelon. Jak żył największy żółw w historii świata?

Rozpoczęła się masowa migracja ropuch szarych, a najintensywniejsze wędrówki odbywają się właśnie na początku kwietnia. Te niewielkie płazy niedawno wybudziły się z zimowego snu i właśnie zaczynają szukać potencjalnych partnerów celem prokreacji. Dlatego specjaliści alarmują, aby chronić te zwierzęta: podczas spacerów patrzeć pod nogi, a udając się do lasu, czy parku, zamiast samochodu wybrać rower lub zrobić sobie pieszą wędrówkę. 

Posłuchaj
03:46 _PR4_AAC 2021_04_06-12-32-20.mp3 Wielka wędrówka ropuch. Dlaczego wiosną wracają do domów? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprawdź także:

pies wege wegetarianizm shutter 1200 RossHelen.jpg
Dieta wege dla psów - czy to możliwe?

- Ropucha szara zapada w głęboki sen, gdy pojawia się pierwsza warstwa śniegu. - W tym roku zima nas nie rozpieszczała, więc ropuchy obudziły się wyspane i są w bardzo dobrej kondycji - tłumaczył Mikołaj Kaczmarek​. Jak podkreślał ekspert, wędrówki ropuch podyktowane są potrzebą rozrodu. - Ropuchy wracają do domów, czyli miejsc, w których spędziły dzieciństwo jako ropuszki. Są z nimi bardzo silnie związane. To zjawisko, czyli filopatria to jednocześnie zaleta, ale i przekleństwo tych zwierząt - odkreślał ekspert. - Jeśli bowiem zbiornik wody zniknie, albo poziom wody w nim dramatycznie się obniży, ropuchy mają problem. 

Czytaj także: 

Ropuchy to zwierzęta lądowe, które mogą wędrować nawet na odległość kilku kilometrów. - Naukowcy szacują, że w ciągu ostatnich 50 lat zniknęła nawet połowa z niewielkich zbiorników wody, które czasowo stanowiły ropuszy dom - mówił Mikołaj Kaczmarek. - Ludzie wygrabiają liście, betonują przestrzenie, a tymczasem warto zatrzymać się na chwilę, zastanowić, gdzie w okolicy domów mamy zbiornik wodny i zadbać o to, by nie zabijać tych zwierząt.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 06.04.2021

Godzina emisji: 12.32

kd


Czytaj także

Suhak - antylopa z trąbą. Czy uda się ocalić ginący gatunek?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:45
Nie jest słoniem, a ma trąbę. Zamieszkuje azjatyckie stepy, a niegdyś żył także w Polsce. Obecnie populacja tego zwierzęcia kurczy się w zatrważającym tempie, ale naukowcy zajmujący się suhakiem stepowym są dobrej myśli i być może uda im się zatrzymać dalszy spadek liczebności tych zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wege dla psów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:45
Coraz częściej pojawia się temat wegańskiej diety dla psów. Sprawdzamy czy taka dieta jest bezpieczna dla naszych pupili i jakie mogą być jej konsekwencje.
rozwiń zwiń