Rów Mariański. Blizna naszej planety

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 14:30
Rów Mariański znajduje się w zachodniej części Oceanu Spokojnego i jest najgłębszym rowem oceaniczny na świecie. Gdyby postawić w nim Mount Everest to w dalszym ciągu do poziomu morza brakowałoby ok. dwóch kilometrów. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Blizna do wnętrza Ziemi

- Rów Mariański ma kształt sierpa i ciągnie się przez prawie 2 tysiące kilometrów. Średnia szerokość rowu sięga prawie 69 km - opowiada Krzysiek Poznański z Naukowo Tv. - Co do głębokości tego miejsca, szacuje się, że to 10994 metrów poniżej poziomu morza, ale do dziś nie znamy konkretnego wymiaru.

Posłuchaj
04:23 CZWÓRKA Stacja Nauka - row marianski 29.04.2021.mp3 Czy istnieje życie w Rowie Mariańskim? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Skorupiaki trzymają sie mocno

Najgłębsze miejsce na Ziemi stawia przed naukowcami i odkrywcami wiele przeszkód - m.in. brak światła, temperaturę, która waha się od 4 do 1 stopni Celsjusza i bardzo ciśnienie, które jest ponad 1071 razy wyższe od standardowego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza. - Nie spotkamy tam ryb głębinowych, ale to nie znaczy, że ma tam życia - zaznacza rozmówca Oliwii Krettek. - Jednymi z nielicznych mieszkańców rowu są gąbczaste ksenofiofory przypominające ameby, a także skorupiaki z rzędu równonogów oraz obunogów.

Posłuchaj także:

"W Rowie Mariańskim kurczą się łodzie"

Jak dotąd więcej ludzi stanęło na powierzchni Księżyca, niż na dnie Rowu Mariańskiego. Do tego miejsca dotarło zaledwie troje ludzi w dwóch statkach załogowych. - Jednym z nich był James Cameron, reżyser takich filmów jak "Titanic" i "Avatar" oraz oceanografem - opowiada ekspert. - W 2012 roku Cameron dokonał zanurzenia jednoosobowym batyskafem Deepsea Challenger na głębokość 10 898 metrów. Kiedy wypłynął okazało się, że na skutek ciśnienia panującego na dnie rowu, jego łódź skurczyła się aż o 7 cm, a on sam musiał siedzieć w kabinie z kolanami pod brodą.

Long Way Down: Mariana Trench | National Geographic

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 12.46

Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ichtiozaury - to nie są bracia współczesnych delfinów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:37
- Choć ichtiozaury są podobne do znanych nam dziś deflinów, poza środowiskiem, w którym żyły niewiele łączy te zwierzęta - tłumaczył Krzysztof Poznański z Naukowo.TV.
rozwiń zwiń