Oko to narzędzie. Widzimy mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:54
4K, full HD, 1800 pixeli. W naszych czasach rozdzielczość monitorów i telewizorów to najlepsza jakość i wysoka rozdzielczość. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Skeeze/Pixabay

oko oczy 1200.jpg
Smartfony a wzrok. Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla oka?

- Pytanie o rozdzielczość oka jest pytaniem nieprecyzyjnym - mówi dr nauk medycznych Piotr Woźniak, okulista. - Ustalenie rozdzielczości oka to problem złożony i był istotą badań wielu naukowców - dodaje. 


Posłuchaj
03:33 czwórka stacja nauka 22.04.2021.mp3 Czy da się wyliczyć rozdzielczość ludzkiego oka? (Stacja nauka/Czwórka)

 

Narząd wzroku składa się z oka, czyli pewnego rodzaju aparatu, który rejestruje nam obrazy za pomocą matrycy, czyli siatkówki oka, bo w niej są fotoreceptorów. - W oku ludzkim mamy 6 milionów czopków i około 120 milionów pręcików. Te fotoreceptory przetwarzają tę informację w impuls nerwowy i przekazują drogą wzrokową do mózgu - mówi specjalista. - Mózg selekcjonuje informacje widziane przez oko. W mózgu zachodzi właściwy proces widzenia, a oko jest narzędziem - dodaje. 


laptop praca nauka kobieta 1200.jpg
Jak na nasz wzrok działają okulary zerówki?

Ustalenie rozdzielczości oka stało się wyzwaniem dla wielu naukowców. Wielu dochodziło do przeróżnych danych, jednak odpowiedź nie jest prosta. Najwięcej trudności dostarcza nierównomierne rozmieszczenie fotoreceptorów oraz plamka żółta. - W okulistyce nie używamy pojęcia rozdzielczość oka - podkreśla okulista. - Rozdzielczość optyczna to pojęcie fizyczne,  oznacza ono zdolność do rozróżniania szczegółów w odwzorowanym obiekcie. Im większa rozdzielczość tym więcej szczegółów dostrzeżemy - dodaje. 

Nie ma jednak ekranów idealnych i z pewnością przy każdym z nich nasz wzrok jest unikatowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Delfiny żyją relatywnie długo, bo i 50 lat. Szukają przygód, bo to bardzo inteligentne zwierzęta - mówi profesor Piotr Tryjanowski, zoolog. - Czasem kompas im się gubi i wpływają do morza Północnego i do Bałtyku. Wcale nie tak rzadko - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać robota? Czy wciąż pomaga test Turinga?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:58
W 1950 roku Alan Turing stworzył test, dzięki któremu można sprawdzić czy mamy do czynienia z maszyną, czy człowiekiem. Czy po ponad 70 lat ten test wciąż działa?
rozwiń zwiń