Świadomy konsument w sieci. O czym musi wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:00
W czasie pandemii większość z nas odrobiła lekcje z zakupów online. Nauczyliśmy się, jakie mamy prawa jako klienci i co zrobić, żeby nie dać się oszukać. Jednak pytanie, czy zakupy w sieci są eko - nadal pozostaje otwarte. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DenPhotos

Zobacz
shutterstock_mikroplastik 1200.jpg
Mikroplastik. "Niszczy wszystkie organizmy"

Zakupy w zamkniętym obiegu

Kupowanie w sieci oszczędza czas i pieniądze, powoduje, że zmniejsza się ruch na mieście, a auta zużywają mniej paliwa. Za to generuje plastikowe odpady w postaci opakowań dla zamawianych przez nas produktów. Z badań wynika, że już prawie 60 proc. Polaków robi zakupy w internecie, nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się głosy, że lepiej kupować stacjonarnie, jeśli myśli się o ekologii. - Producenci czy też osoby prywatne, które sprzedają np. odzież, książki, kosmetyki, mogą korzystać z opakowań biodegradowalnych, a my, jako nabywcy, możemy je ponownie wykorzystać w obiegu zamkniętym - podpowiada Paulina Zyga z Ecoway Supply.

Posłuchaj
04:25 CZWÓRKA Stacja Nauka - ekokupowanie 28.05.2021.mp3 Zakupy online - czy są ekologiczne? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
detergenty mycie naczyń shutter 1200 DuxX.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Szminka w kartonie od telewizora

Druga sprawa to umiejętne pakowanie rzeczy: dobierajmy wielkość opakowania do wielkości produktu. - Zauważyłam, że nawet mały kosmetyk, jak szminka czy podkład, potrafimy zapakować w trzy różne pudełka, co jest zupełnie bez sensu - opowiada ekspertka. - Zwróciłabym też uwagę na ilość folii wykorzystywanej do owijania ubrań czy obuwia. Śmiało można z niej w ogóle zrezygnować zastępując biodegradowalnym papierem - dodaje.  

Posłuchaj także:

Zobacz
reklamówka jednorazowa F 1200.jpg
Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Jedzenie na dowóz w wersji eko

W internecie nie tylko kupujemy towary, ale także zamawiamy jedzenie. - Na rynku jest coraz więcej opakowań, na przykład z trzciny cukrowej, które zastępują opakowania styropianowe. Są też pudełka zrobione z PLA, czyli z mączki kukurydzianej - wymienia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - W serwisach świadczących usługi dowozu jedzenia coraz częściej klient sam może wybrać, w jakim opakowaniu chce otrzymać posiłek. Niestety w większości opakowania biodegradowalne są nieco droższe od tych nieekologicznych - dodaje Paulina Zyga.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 12.42

kul


Czytaj także

Smart shopping. Zdrowe zakupy bez czytania etykiet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:50
- Najlepiej jest kupować żywność niskoprzetworzoną. Zwykłe płatki owsiane raczej nie zaskoczą nas zawartością. Po prostu są płatkami. Ale już jogurt z płatkami może mieć bardzo niezdrowy skład - wyjaśnia Anna Makowska, autorka książki "Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń