Krew prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 16:12
Nikt jeszcze nie wyprodukował sztucznej krwi. Ta płynąca w naszych organizmach jest istotna i dla nas, i dla tych, z którymi możemy się nią podzielić. Podczas wakacji stacje krwiodawstwa apelują do dawców szczególnie gorąco. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sabinurce/Pixabay

shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5-7 litrów krwi. Stanowi ona niezwykle ważne źródło wiedzy o stanie naszego zdrowia, pozwalając wykryć pierwsze symptomy rozwijającej się choroby.

Posłuchaj
04:37 czwórka stacja nauka 17.08.2020 krew.mp3 O krwi i o tym, co można wyczytać z jej badań, opowiada profesor Grzegorz Basak (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Głównym zadaniem krwi jest transport tlenu i składników pokarmowych, ale zapewnia ona też komunikację pomiędzy poszczególnymi narządami. Przepływa ona przez wszystkie nasze narządy, zbiera różnego rodzaju sygnały z całego organizmu. Tak, jak z fusów podobno można wyczytać przyszłość, tak z krwi na pewno odczytamy wiele informacji dotyczących naszego zdrowia. Dlatego zdecydowania lepiej polegać na badaniach krwi. 

- W krwi znajdują się krwinki - mówią nam one o samej krwi, narządach krwiotwórczych, szpik mówi o narządach limfatycznych odpowiedzialnych za odporność, we krwi znajduje się także osocze, a więc czynniki krzepnięcia, który mówi nam np. o zaburzeniach krzepnięcia - wymienia profesor Grzegorz Basak z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. -  W krwi znajduje się jeszcze szereg innych białek. Wszystkie czynniki, które są w jakiś sposób wydzielane w różnych miejscach naszego organizmu przenoszą się drogą krwi - dodaje. 

Czytaj także:

Dziś mówi się o setkach, jeśli nie tysiącach badań wykonywanych z krwi. - Wraz z postępem wiedzy i rozwojem medycyny badań z krwi przybywa - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Gdy dziś mówimy o badaniach krwi, to myślimy o morfologii, czyli sprawdzamy elementy morfotyczne krwi: ile jest krwinek białych, jakie one są, ile jest czerwonych - za dużo za mało, interesuje nas ich wielkość, kolor. Morfologia jest podstawowym badaniem, mówi nam, jak funkcjonuje szpik i narządy limfatyczne, informuje też o zaburzeniach - dodaje. 

Badania krwi też powiedzą nam czy aktualnie przechodzimy zakażenie wirusem. Z badań wyczytamy, czy w naszym organizmie są przeciwciała, czy zbadać materiał genetyczny wirusa we krwi. - Z krwi wyczytamy, w jakim stanie jest nasz organizm. Powinniśmy wykonywać je wtedy, kiedy coś się z nami dzieje i powinny być to badania celowane - podkreśla ekspert i zwraca uwagę, że są oczywiście przypadki, w których zaleca się badania w równych odstępach czasowych. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 12.36

pj

Czytaj także

Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:39
Rocznie w Polsce notuje się ponad 70 tys. zawałów serca. Chorują coraz młodsi, nawet przed 30. rokiem życia. - Powodem może być zła dieta, brak ruchu, ale przede wszystkim brak podstawowej wiedzy - mówił prof. Marek Postuła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna polisa turystyczna z COVID-19 w pakiecie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 10:40
W ubiegłym roku na zagraniczne wakacje wyjechało 9 milionów Polaków. W tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - większość z nas nie planuje urlopu poza Polską. Ci, którzy się zdecydują, powinni pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Czy wystarczy karta EKUZ?
rozwiń zwiń