Jak często zmieniasz pidżamę?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 16:50
Być może nie jest to pytanie z gatunku "być albo nie być", ale okazuje się, że "świeżość" nocnej blielizny ma wpływ na nasze zdrowie.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

Zobacz
moda kobieta top goły brzuch shutter 1200 StoryTime Studio .jpg
Bądź trendy - bielizna w roli głównej

Według badań pidżamę powinno się prać co 3-4 dni, bo nocna garderoba to bielizna osobista, która ma bezpośredni kontakt z naszym nagim ciałem. Co więcej, zdarza się, że każdej doby spędzamy w pidżamie nawet kilka, a nawet kilkanaście godzin. - Udało mi się dotrzeć do sondażu, z którego wynika, że mężczyźni robili to nawet co 13 tygodni, a kobiety - co 17 tygodni. Jest to zupełnie nie do przyjęcia - zaznacza Irena Kosińska z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. - Według ekspertów z Londyńskiej Szkoły Higieny nocną bieliznę powinniśmy zmieniać zdecydowanie częściej, a jeśli pocimy się - to nawet codziennie.

Posłuchaj
03:49 CZWÓRKA Stacja Nauka - pidzama 25.06.2021.mp3 Jak dbać o nocną bieliznę i o zdrowy sen? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
shutterstock pranie 1200.jpg
Deszczówka - pierze skutecznie i oszczędza pralkę

Bo pidżama to świetna pożywka dla bakterii. Wnikają w nią: pot, martwy naskórek, kosmetyki, a jeżeli do tego dodamy jeszcze ciepło i wilgoć, jakie panują pod kołdrą, to już mamy dla nich istny raj. - W takim środowisku szybko rozwijają się gronkowce złociste, które mogą powodować poważne zakażenia - wyjaśnia rozmówczyni Macieja Wójcika. - Na piżamach pojawiają się także roztocza, czyli żywe organizmy powodujące świąd skóry, alergię, a w skrajnych przypadkach także astmę.

Posłuchaj także:


Zobacz
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Pidżamy i bieliznę nocną najlepiej prać w temperaturze 60 stopni, bo właśnie taka zabija większość bakterii, a nawet wirusów (pierze się w niej także maseczki ochronne). Nasze babcie także ją wygotowywały w 90 stopniach. Dziś uchodzi to już za przesadę, a dodatkowo naraża ubrania na uszkodzenia, tym bardziej, jeśli uszyte są z delikatnych tkanin i wykończone koronką. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 12.34

Czytaj także

Naturalne probiotyki jedz na co dzień. Te w kapsułkach zostaw na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:48
Wszyscy chcemy dbać o zdrowie, dlatego jesteśmy podatni na różne reklamy np. suplementów. Nie warto jednak sięga po nie bezmyślnie, a upewnić się, że na pewno ich potrzebujemy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wąkrotka azjatycka - naturalny sposób na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:56
Wąkrotka szybko zyskuje popularność, ponieważ świetnie działa na nasze zdrowie: poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim ma zbawienny wpływ na skórę. Jak ją stosować?  
rozwiń zwiń