"Tylko nie w szczepionkę". Skąd na naszych ramionach wzięła się ta blizna?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 18:43
Charakterystyczne "wgłębienie" na ramieniu, które ma większość z nas to pamiątka po szczepieniach, które przeszliśmy w dzieciństwie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Volodymyr Maksymchuk

puszka napój 1200.jpg
(Nie)zdrowe napoje energetyczne. Sprawdź, co pijesz

- To ślad, który pozostał po dwóch szczepionkach: szczepieniu przeciwko gruźlicy i ospie. Żadna inna szczepionka nie wytwarza takiej reakcji. To efekt procesu naciekowo-zapalnego, który powstaje od dwóch do czterech tygodni po podaniu szczepionki. Tworzy się wówczas niewielki pęcherzyk, najczęściej ropny, który po kilku dniach pęka, pozostaje po nim blizna - tłumaczył Marcin Wolfinger, neurolog i specjalista medycyny estetycznej. Jak podkreślał, to naturalny mechanizm, który powstaje u większości pacjentów. - Świadczy o tym, że szczepionka zadziałała właściwie - podkreślał ekspert. 

Posłuchaj
03:53 Czwórka/Stacja Nauka szczepionka 22.01.2021.mp3 Skąd wzięły się charakterystyczne blizny na ramionach? (Stacja Nauka/Czwórka)

Pixabay warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Jeśli pęcherzyk nie powstanie, może to świadczyć o tym, że szczepionka nie działa tak, jak powinna. - Z powodu podania niewłaściwej dawki albo niewłaściwego preparatu - wyliczał ekspert. Jak tłumaczył, martwić się jednak nie powinni ci, którzy bliznę po szczepionce mają, nawet jeśli wygląda ona inaczej niż w większości przypadków. - Dochodzi czasem do tzw. blizny przerostowej. Blizna wygląda wówczas inaczej: zamiast być "dołkiem", jest "górką", która może przez lata rosnąć - tłumaczył Marcin Wolfinger.

Posłuchaj także:

Jak przekonywał, mitem jest, że blizna po szczepionce może nas boleć, a określenie "tylko nie w szczepionkę" to raczej element dziecięcej zabawy niż zdanie, które świadczyłoby o prawdziwym bólu. - Miejsce blizny niejednokrotnie jest nawet mniej wrażliwe na ból niż inne miejsca ciała - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 12.18

kd

Czytaj także

Zamiast kurnika hodowla mącznika - by było co jeść

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:12
Według szacunków ONZ liczba ludności na świecie w 2025 roku może wynieść 8 miliardów i będzie trudno wszystkich wykarmić. Już teraz 1 na 9 osób na świecie jest niedożywiona. Ludzkość szuka nowych źródeł pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokochać puzzle na nowo - dla mózgu i relaksu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:08
- Puzzle to rozrywka nie tylko dla dzieci - przekonują Agnieszka Wenderska i Martyna Marczyńska. - Coraz więcej dorosłych zaczyna układać puzzle. Bardzo polecane są dla osób starszych. Regularnie układane puzzle rozwijają zdolności poznawcze, wspomaga prace mózgu - podkreślają. 
rozwiń zwiń