Latanie bez silnika? Szybowiec daje radę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 15:40
Człowiek chyba od zawsze marzył, żeby wznieść się w powietrze, już w mitologii greckiej pojawiła się słynna opowieść o Dedalu i Ikarze. Od tego czasu na przestrzeni wieków nasze marzenia się ziściły. Współcześnie można polecieć bez użycia silnika, a to za sprawą szybowców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Michael Rosskothen/shutterstock

Szybowiec porusza się w powietrzu bez napędu, ponieważ jego skrzydło wytwarza siłę nośną, która równoważy siłę, z jaką Ziemia przyciąga lecący pojazd. Szybowiec jest zbudowany tak, aby wytwarzał jak najmniej oporów i wirów w powietrzu.


Posłuchaj
05:43 Czwórka/Stacja Nauka - szybowce 30.07.2021.mp3 O szybowcach opowiada Grzegorz Bojanko (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Szybowce to konstrukcje inspirowane naturą, ich twórcy korzystali z obserwacji lotów bocianów czy ptaków drapieżnych. Każdy element od kadłuba po stateczniki jest zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną aerodynamiczność.

- Największym wyzwaniem jest start, bo nie mając silnika, trudno jest wystartować. Jest jednak kilka sposobów, np. szybowce startują za samolotem, holowane na linie, mogą również startować za pomocą wyciągarki - tłumaczy pasjonat lotnictwa Grzegorz Bojanko - Stosuje się również auto hole, gdzie rolę wyciągarki pełni samochód, który ciągnie za sobą szybowiec.


samolot latanie 1200.jpg
Latanie uzależnia. W pandemii patrzyliśmy w niebo

Czytaj także:

Gdy się już wzniesie, szybowiec cały czas opada, choć dzięki swojemu aerodynamicznemu kształtowi robi to dość wolno. Żeby latać, szybowiec wykorzystuje siły natury. - W trakcie lotu chodzi o to, żeby korzystając z prądów wznoszących i ciepłych mas powietrza, latać jak najszybciej i jak najdalej - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Standardowo szybowce szkolne latają z prędkością 90 km na godzinę. To są prędkości względem powietrza, bo prędkość względem ziemi może być większa lub mniejsza w zależności od wiatru.

Czytaj także:

Na przelotach jednak prędkości wynoszą średnio 140 km/h. Jak się okazuje, szybowcem można dość długo latać. - Rekord dla jednoosobowego lotu szybowcem to 56 godzin, taki wynik osiągnięto w Alpach Francuskich. Dla załogi dwuosobowej rekord długości lotu wynosi ponad 70 godzin - mówi specjalista. - Ograniczeniem jest bardziej człowiek niż warunki. Z tego też względu od dłuższego już czasu nie uznaje się rekordów długości lotów szybowcem, bo to mogłoby być dla pilotów potencjalnie niebezpieczne ze względu na fizjologię człowieka.

Rzecz jasna można wybrać się na krótsze loty, dolna granica lotu szybowcem trwa do 20 minut. Zaraz za baloniarstwem szybownictwo zajmuje drugie miejsce na liście najbezpieczniejszych sportów powietrznych.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 12.34

aw

Czytaj także

Czym oddycha miasto? Dlaczego kliny napowietrzające są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:55
Pasy zieleni pozbawione wysokiej zabudowy mają tłoczyć świeże powietrze do miast i pomóc mu oddychać. - Dobre planowanie miasta pomaga w oczyszczaniu powietrza. Jest to jednak proces skomplikowany i długotrwały - mówi ekspert dr inż. arch. Tomasz Majda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LEM ukończył wyścig w Hiszpanii. Sukces polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:00
LEM Photon, czyli pierwszy elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez polskich studentów, wziął udział i ukończył prestiżowy wyścig MotoStudent.
rozwiń zwiń