Dlaczego niektóre muchomory są trujące?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:40
W cyklu "W czym problem?" odpowiadamy na pytania przesłane do nas za pośrednictwem Czwórkowego fanpage'a. W tym tygodniu sprawdzamy, dlaczego muchomory są trujące.
Jednym z trujących grzybów jest muchomor sromotnikowy
Jednym z trujących grzybów jest muchomor sromotnikowyFoto: Pixabay

Niedługo święta, a na stołach zawitają grzyby pod różną postacią. Najważniejsze, żeby grzyby nam nie zaszkodziły. W naszym Czwórkowym cyklu dowiemy się dlaczego muchomory są trujące.

Posłuchaj
04:39 CZWORKA/Stacja Nauka - Muchomor 1.12.2021.mp3 Dr hab. Marta Wrzosek z wydziału Biologii UW mówi o toksycznych związkach zawartych w muchomorach (Stacja Nauka/Czwórka)

- Każdy organizm produkuje różne związki w czasie swojego życia, niektóre wykorzystuje natychmiast, inne odkłada - mówi dr hab. Marta Wrzosek z wydziału Biologii UW. - Są one przydatne, przy interakcjach z innymi organizmami, np. trawa może produkować toksyczne związki, żeby nie być zjadaną przez zwierzęta, podobnie może robić grzyb.

Toksyczna amanityna

Muchomory należą do najbardziej trujących grzybów. Toksyczne substancje zawarte w muchomorach to przede wszystkim amanityny. - To one niszczą komórki wątroby, na początku amanityna unieruchamia funkcjonowanie komórki poprzez niedopuszczenie do tworzenia się białek - tłumaczy specjalistka. - Wchodzi w maszynerią komórkową. W każdej komórce cały czas trwa proces tworzenia różnych związków, a amanityna blokuje syntezę. Komórki, które przestały produkować po prostu ulegają rozpuszczeniu.

Jak mówi gość audycji, to niestety źle się kończy dla osoby, która zjadła muchomora, bo wątroba zaczyna się rozkładać. Dlatego przy zatruciu muchomorem sromotnikowym niezbędny jest przeszczep wątroby. Dlatego tak bardzo jest wskazana znajomość grzybów przy ich zbieraniu, bo nawet mała ilość muchomora sromotnikowego może doprowadzić do poważnych powikłań.

Nawet gotowanie nie pomoże

Toksyny muchomora - amanityny są bardzo odporne na wysokie temperatury i nawet długotrwałe gotowanie nie rozłoży toksyn - wyjaśnia rozmówczyni Macieja Wójcika. - Nawet bardzo mały fragment muchomora w potrawie i jego spożycie może skończyć się bardzo poważnym zatruciem, które wymaga interwencji lekarzy. Jeden grzyb może zabić dorosłego człowieka.

Do tej pory nieznane są metody, które mogłyby uchronić przed toksycznym wpływem amanityny. Pozostaje rozwaga podczas grzybobrania, a kiedy pojawiają się wątpliwości lepiej grzybów nie zbierać.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 01.12.2021

Godzina emisji: 12.47

aw


Czytaj także

Dlaczego dopada nas nocny głód?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:30
Wspólnie z dietetykiem sprawdzamy, co powoduje, że przed snem wyjątkowo mocno chce nam się zajrzeć do lodówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pudło rezonansowe i struny - dlaczego gitara gra?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:20
Nie wystarczy naciągnąć kilku strun na pudło, by wydobyć czysty dźwięk z instrumentu. Chodzi także o to, by wytworzyć rezonans akustyczny. Jak to wygląda w praktyce?
rozwiń zwiń