Dlaczego dopada nas nocny głód?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:30
Wspólnie z dietetykiem sprawdzamy, co powoduje, że przed snem wyjątkowo mocno chce nam się zajrzeć do lodówki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pixel-Shot

zupa_dynia_1200.jpg
Jem, ale czy na pewno się odżywiam?


- Wieczorny głód najczęściej nas dopada, ponieważ przegładzamy się przez cały dzień. Niestety często to słyszymy od naszych pacjentów. Są wśród nich osoby, które jakby nie jedzą w ciągu dnia - tłumaczy dietetyk Małgorzata Łyżniak. - Żyjemy w biegu, biegniemy do pracy, biegiem ogarniamy dzieci, sami w pracy mamy mnóstwo zajęć i spotkań. Do tego jeszcze po pracy szybkie zakupy czy załatwianie spraw.


Posłuchaj
03:41 Czwórka/Stacja nauka - głod nocny 06.10.2021.mp3 O nocnym głodzie opowiada dietetyk Małgorzata Łyżwińska (Stacja nauka/Czwórka)

 

Dopiero wieczorem, gdy już na spokojnie usiądziemy, uświadamiamy sobie, że być może zjedliśmy tylko jeden porządny posiłek w ciągu dnia. - I to też jak dobrze pójdzie, bo często sięgamy po zapychacze: trochę orzeszków, kawałek batonika, malutki jogurcik - mówi specjalistka. - Dopiero w momencie, kiedy przegłodziliśmy się przez cały dzień, kończą się wszystkie zajęcia i mamy czas, by spokojnie usiąść, zaczynamy czuć się głodni. Wtedy wydaje nam się, że musimy nadrobić cały dzień niejedzenia.


shutterstock warzywa 1200.jpg
Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?

Posłuchaj także:

Drugą prawdopodobną przyczyną nocnego podjadania może być odreagowanie stresu. W ciągu dnia, funkcjonując na wysokich obrotach i adrenalinie, często nie mamy chwili na wypoczynek. - Wieczorem, gdy już możemy sobie pozwolić na odrobinę relaksu i spokoju, zaczyna z nas ten stres schodzić - tłumaczy dietetyczka. - Więc zaczynamy się zastanawiać, jak sobie teraz ten ciężki dzień wynagrodzić i go odreagować. Sięgamy wtedy po coś do jedzenia, mając nadzieję, że to pozwoli nam zwalczyć tę stresową sytuację.

Podjadanie przed snem i niezdrowe nawyki żywieniowe mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. - Mogą prowadzić do wzrostu masy ciała, czyli będziemy mieli do czynienia z nadwagą lub z otyłością - wyjaśnia Małgorzata Łyżniak. - Co w konsekwencji może prowadzić do chorób wynikających z nadwagi, takich jak cukrzyca, problemy z ciśnieniem, problemy z sercem i stawami. Z całą pewnością jeszcze kilka chorób można byłoby do tego dorzucić.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 11.45

aw

Czytaj także

Jedz ich tyle, ile możesz. I nie stresuj się!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:20
Podobno dobrą komedię, dawno niewidzianego znajomego i marchewkę łączy to, że każde z nich może poprawić humor, zredukować nasz stres. Z tego zestawu dietetycy szczególnie polecają warzywa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banany... do mycia zębów. Naturalna metoda wybielania

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:43
Banany zawierają wiele składników odżywczych, witamin i mikroelementów, które wpływają kompleksowo na nasze zdrowie i urodę. Obniżają ciśnienie krwi, pomagają walczyć ze stresem, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i zapewniają promienny uśmiech. 
rozwiń zwiń