Cytra. Jak wydobyć dźwięki bożonarodzeniowych pieśni?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:10
Święta, obok wymiaru duchowego, niosą ze sobą spotkania z bliskimi, choinkę, prezenty, wspólne jedzenie i muzykę. W wielu domach śpiewa i gra się kolędy, a czy gra się jeszcze na cytrze? I co to w ogóle za instrument?
Cytra to jeden z instrumentów, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia
Cytra to jeden z instrumentów, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami Bożego NarodzeniaFoto: Shutterstock

Cytra to jeden z instrumentów, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Ten instrument był szczególnie popularny wśród Górali alpejskich. Wszystkie rodziny pochodzenia niemieckiego, które rozprzestrzeniły się po całej Europie, korzystały z tego instrument wszędzie tam, gdzie się osiedlały. 

Jak wygląda cytra?

Ten instrument to zazwyczaj pudło rezonansowe w kształcie trapezu, a na nim struny. Maciej Wójcik uważa, że cytra jest trochę podobna do gitary, choć dział inaczej

Oliwia Krettek o cytrę zapytała Bagdana Kubisiewicza, multiinstrumentalistę, który gra muzykę filmową i ludową. - Cytra to cienkie pudełko sklejone z listewek - ono jest pudłem rezonansowym. Na nim są nabite metalowe kołki, a do tych kołków przyczepione są stalowe druty - wyjaśnia muzyk. - Te druty to struny, ale jest ich o wiele więcej niż w gitarze, bo ponad 30 - dodaje. 

Jak się na niej gra?

Gdy na takim instrumencie zagra się zwykłą kostką do gitary, to trzeba szukać dźwięków. To jest bardzo trudne zajęcie, właściwie niewykonalne. - Ktoś, konstruując cytrę, wymyślił super patent - wyjaśnia rozmówca Czwórkowej reporterki. - Nad tymi stalowymi strunami zawieszone są takie wąskie deseczki, a pod nimi filcowe tłumiki. Ten mechanizm jest poprzyklejany tak sprytnie, by z szeregu dźwięków wytłumić niepotrzebne głosy i dzięki temu zagrać tylko te właściwe. Dodatkowo deseczki są specjalne guziczki, a na nich napisy - to literki, które oznaczają akordy - dodaj. 

Cytrę stroi się za pomocą specjalnego klucza. Dokładnie tak samo robili pasterze, a z gotowym instrumentem mogli dołączyć do grupy kolędników. 


Posłuchaj
06:36 czwórka stacja nauka 17.12.2021.mp3 Cytra - co to za instrument? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadząca: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Przewijanie wspomnień. Historia kasety magnetofonowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:40
Na Niemieckiej Wystawie Radiowej w 1963 roku była nowinką technologiczną, kiedy pojawił się walkman, stała się nieodłącznym elementem ekwipunku nastolatka. Jaką rolę - po 58 latach - odgrywa kaseta magnetofonowa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastrój swój nastrój kamertonem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:40
Muzykoterapia dogłębna komórkowa jest jedną z metod leczenia naturalnego. Ma ona wywoływać u pacjenta zmiany na poziomie fizycznym, umysłowym i duchowym. A służy do tego kamerton.
rozwiń zwiń