Antena satelitarna - jak działa i dlaczego wygląda jak talerz?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:15
W cyklu "W czym problem?" odpowiadamy na pytania przesłane do nas za pośrednictwem Czwórkowego fanpage'a. W tym tygodniu sprawdzamy, jak działa antena satelitarna.
Anteny satelitarne transmitują sygnał telewizyjny
Anteny satelitarne transmitują sygnał telewizyjnyFoto: shutterstock/THINK A

Powszechnie nazywane "talerzami" anteny satelitarne można spotkać w każdym zakątku globu. To dzięki nim możemy oglądać na ekranach naszych telewizorów programy wielu stacji telewizyjnych. Jednak jak właściwie działa taka antena i skąd jej kształt?

- Z punktu widzenia fizyki fale elektromagnetyczne to jest właściwie to samo zjawisko, co światło. Żeby zrozumieć, dlaczego antena satelitarna ma taki, a nie inny kształt, można przywołać eksperymenty związane ze światłem - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak, fizyk z Centrum Nauki Kopernik. - Przy pomocy soczewki, gdy mamy silne źródło światła, np. słońce, jesteśmy w stanie skupić jego promienie w jednym punkcie. Za pomocą skupionych promieni świetlnych można nawet wypalić dziurę w papierze.

Jak tłumaczy specjalista, dzieje się tak, bo za pomocą soczewki szeroki strumień światła ogniskujemy w jednym punkcie. W nim właśnie skupia się cała jego energia. - To samo można zrobić z falami radiowymi. Antena działa bardzo podobnie jak soczewka, to znaczy skupia wszystkie fale elektromagnetyczne w jednym punkcie - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Z tym że fale nie przechodzą przez antenę, tylko się odbijają od powierzchni, a następnie spotykają się wszystkie w jednym punkcie. Jest nim detektor, który znajduje się pośrodku talerza. Najczęściej otoczony jest różnego rodzaju drucikami.

Anteny satelitarne są montowane na zewnątrz, a to dlatego, że fale o różnych częstotliwościach w różny sposób przenikają materię. - Na przykład fale radiowe mają dość silny sygnał, dlatego radio ze swoją antenką może działać wewnątrz budynku - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak. - Radio używa częstotliwości, które są w stanie przeniknąć nawet przez ściany budynku. Jednak satelity, które transmitują sygnał telewizyjny, używają częstotliwości, która właściwie jest słabo przenikliwa.

Czytaj także:

Nasze anteny satelitarne mają średnio kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Jednak w nauce wykorzystuje się olbrzymie anteny satelitarne. - Chińczycy zbudowali ogromną antenę, która ma chyba 300 metrów średnicy - opowiada fizyk. - Chodzi o to, że im większą mamy średnicę czaszy, tym więcej możemy złapać w niej fal elektromagnetycznych. Takie duże anteny najczęściej stosowane są do badania przestrzeni kosmicznej.


Posłuchaj
04:40 Czwórka/Stacja Nauka - satelity 22.12.2021.mp3 O działaniu anteny satelitarnej opowiada Jacek Błoniarz-Łuczak, fizyk z Centrum Nauki Kopernik (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 12.38

aw

Czytaj także

Szklanką przy ścianie - czy lepiej słychać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 16:18
Technika podsłuchiwania za pomocą szklanki jest znana niejednemu z nas. Sprawdzamy, czy rzeczywiście dzięki szklance wyraźniej słychać to, co dzieje się za ścianą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany - aktywne, drzemiące i wygasłe. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:54
Niektóre wulkany wybuchają dość regularnie, inne są uśpione, a kolejne wygasłe. Jak poznać, który wulkan jest jeszcze groźny? 
rozwiń zwiń