Jaki zegar najlepiej mierzy czas?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 14:56
Dziś wyjątkowo często patrzymy na zegary. Odliczamy czas do północy, by przywitać 2022 rok. Ale czy nasze zegary i zegarki działają wystarczająco dokładnie?
dd
ddFoto: Shutterstock

Nawet najlepszy zegarmistrz nie potrafi zatrzymać czasu, ale za to wie, który z zegarów wskaże nam czas najdokładniej. Tradycyjnie najlepiej czas wskazywał sygnał radiowy. Dokładnie wskazujące zegary znamy też z zakładów pracy i dworców kolejowych. 

W pracowni zegarmistrza z Time Doctor, Norberta Kazimierczaka Weronikę Puszkar wita wielki stojący zegar. - Ten zegar jest już antykiem, ma około 100 lat. Jego tradycyjna nazwa to dufa - mówi rozmówca reporterki. - Jest tu tez bardzo charakterystyczny zegar tzw. anglik. Możemy go znać z amerykańskich filmów, które pokazują gabinet prezydenta. Wyróżnia go paskudne bicie - młotek uderza w dzwonek. To okropny dźwięk, ale jest cechą charakterystyczną zegarów tzw. longcase. Ten zegar tu jest w dodatku bardzo długi, ma ponad dwa metry - dodaje. 

Wciąż na ścianach w wielu domach czy mieszkaniach możemy spotkać ślązaki. - To zegary wahadłowe, które mają niezabudowane wahadło - mówi zegarmistrz.  - Ta cecha ma oczywiście znaczenie, gdy zegar ma być wyznacznikiem dokładności. Jeśli wahadło jest specjalnie zabudowane pod kloszem, to wytwarzana jest wtedy próżnia, żeby nie było tarcia. Jednak ślązak to zegar dla ludzi, ma wisieć w domu, a nie służyć do badań czasu - dodaje. 

Który zegar jest najdokładniejszy

Dokładność zegarów wyznaczają fizycy. To jest domena fizyki kwantowej, atomowej. Naukowcy mierzą szybkość przejścia elektronów miedzy powłokę w atomie. - Jest kilkanaście takich zegarów na świecie - mówi Norbert Kazimierczak. - Na tych zegarach wyznacza się czas w wersji uśrednionej, to jest czas UTC czyli Coordinated Universal Time - dodaje. 

Należy pamiętać o znaczeniu południka zero, w wyznaczaniu czasu. Właśnie w Greenwich mieści się siedziba organizacji UTC. - Pomiary tam prowadzone mają wskazywać tzw. dobę słoneczną. Raz w roku słońce w południe pojawia się nad południkiem zero. Słońce musi się tam pojawić jak najdokładniej - wyjaśnia. - W latach 70. dodano 11 sekund do czasu UTC, bo słońce pojawiało się z opóźnieniem. Ziemia zwalniała. Dziś ziemia przyspiesza i może będziemy odejmować kilka sekund od UTC. 

Najdokładniejsze na świecie są zegary atomowe. Damian Roncoszek, zegarmistrz zwraca uwagę na kwestie fal radiowych, wg których nastawia się czas. - Zegary, wg których jest pobierany sygnał DCFu czyli tzw. satelitarne odbiorniki (radiobudziki czy zegarki na rękę, które są sterowane falami radiowymi) działają tak, że ustawia się strefę czasową, zegareczek z automatu, w ciągu 2-3 minut, dostaje sygnał i zegar ustawia się na czas atomowy - dodaje. 

Profesjonalne zegary mechaniczne, elektro-mechaniczne konstruuje i ustawia się tak, żeby nie reagowały na zmianę temperatury, zmianę ciśnienia. Są zamykane w specjalnych próżniowych kapsułach. - Przy domowych zegarach możemy obserwować reakcje na różnice temperatur, wilgotności - wyjaśnia zegarmistrz i przypomina, że w Polsce w 2011 roku na kościele św. Katarzyny w Gdańsku zainstalowano bardzo dokładny zegar pulsarowy. - On może ma 2-3 sekundy odchyłki na dekadę, ale i tak wiele osób pracuje by konstruować zegary jeszcze dokładniejsze - dodaje. 


Posłuchaj
06:25 czwóka stacja nauka 31.12.2021 zegar.mp3 Jakie zegary mierzą nam czas i który jest najdokładniejszy? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował:  Weronika Puszkar

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 12.14

pj

Czytaj także

Dla nauki poświęcili zdrowie i życie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:24
Wśród licznych biografii zasłużonych dla dziejów świata znajdziemy naukowców, którzy swej pracy i pasji poświęcili życie, a ich odkrycia stały się podwaliną wielu dziedzin współczesnej nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
rozwiń zwiń