Jak powstał Księżyc? "To nie było wiele zderzeń, wystarczyło jedno"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 14:57
"New Supercomputer Simulation Sheds Light on Moon’s Origin" - taki tytuł nosi animacja opublikowana przez NASA. Ile wiemy o narodzinach naszego naturalnego satelity? Prawdopodobnie Księżyc powstał już 4,5 mld lat temu w wyniku wielkiego zderzenia. 
Jak powstał Księżyc i czy zderzył się z Ziemią?
Jak powstał Księżyc i czy zderzył się z Ziemią?Foto: shutterstock.com/diversepixel

Jak podkreślał Jakub Tokarek z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, księżyc Ziemi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych w naszym układzie słonecznym. - Inne planety, jak Wenus czy Merkury, nie mają księżyców wcale, albo - jak Jowisz - mają księżyce wielokrotnie mniejsze od swoich rozmiarów - wyliczał naukowiec. - Tymczasem księżyc Ziemi jest aż jednej czwartej jej wielkości.

Zdaniem eksperta dotychczas w wieloletnich rozważaniach nad powstaniem Księżyca wykluczono tzw. teorię przechwycenia. - Oznaczałaby ona, że Księżyc powstał gdzieś w zupełnie innym miejscu, zbliżył się do Ziemi, a ta, dzięki swojej grawitacji, go "przechwyciła". Skład obu obiektów jest podobny, więc musiały powstać razem. Do takiego przechwycenia grawitacyjnego potrzebna byłaby także duża siła, by wyhamować Księżyc - mówił Jakub Tokarek. - Niektóre hipotezy mówią też o serii zderzeń, wówczas materia wybijana z Ziemi stworzyłaby Księżyc. Główną hipotezą jest jednak ta o jednym, ale za to dużym zderzeniu. 

Obiekt wielkości Marsa, nazywany przez astronomów Theą, zderzył się z innym obiektem, wskutek czego utworzony został Księżyc. - Wyjaśnia to takie rzeczy, jak fakt, że struktura izotopów tlenu jest niezwykle podobna na Księżycu, jak na Ziemi - podkreślał ekspert. - Są jednak elementy, których animacja NASA nie wyjaśnia. W przypadku takiego zderzenia z Księżyca, który nie ma atmosfery, powinna się ulotnić większość lotnych materiałów, a te wciąż tam znajdujemy - mówił gość Czwórki. 

Jak tłumaczył, ostatecznie więc pewności na temat powstania Księżyca nie mamy. - Kolejne badania prowadzone są na miejscu i pozwolą upewnić się co do jego historii, ale także historii Ziemi i całego układu słonecznego - mówił Jakub Tokarek. 

Posłuchaj
04:35 _PR4_AAC 2022_11_28-12-49-01.mp3 Jak powstał Księżyc i czy zderzył się z Ziemią? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 12.40

kd/kor

Czytaj także

Mateusz Zaremba: nieprzeciętność to nieustanny rozwój i inspirowanie innych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:27
Jak tłumaczył w Czwórce Mateusz Zaremba, który w 2017 roku zwyciężył w naszym plebiscycie, nieprzeciętność to nieustanny rozwój, inspirowanie innych, a jednocześnie bycie prawdziwym w swoich działaniach i życie w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń