Jak uczyć się angielskich słówek? "Kontekst jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 18:00
Do egzaminu dojrzałości zostało niewiele ponad miesiąc. Czy w tym czasie można się jeszcze czegoś nauczyć, a lepiej skupić się już na powtórkach? - Zawsze jest sens, żeby się uczyć - przekonują lektorzy języka angielskiego i zdradzają patenty na skuteczne zapamiętywanie słówek.
W efektywnej nauce języków obcych fundamentem jest przyjęcie postawy yes we can.
W efektywnej nauce języków obcych fundamentem jest przyjęcie postawy "yes we can".Foto: shutterstock.com

Aplikacja, serial i piosenka

- Jestem zwolennikiem nauki efektywnej. Dlatego odradzam ślęczenie nad repetytorium i kucie na blachę listy słówek. Badania pokazują, że to nie działa, a moje doświadczenie jako nauczyciela to potwierdza - mówi Filip Dąbrowski. - Najlepszy sposób, żeby zapamiętać słówka i je przyswoić, to nauczyć się ich w kontekście - za pomocą odpowiedniej aplikacji, a także oglądając i słuchając materiałów anglojęzycznych. Jeśli zaczniemy teraz i będziemy to robić codziennie przez 40 minut, to jest szansa, że opanujemy pełen zakres słówek, idiomów i związków frazeologicznych. 

Jako najbardziej skuteczne narzędzie do nauki słownictwa gość Czwórki wskazuje Anki - darmowy program ułatwiający zapamiętywanie różnego rodzaju materiałów dydaktycznych. - Całkowicie zastępuje on fiszki i starodawną metodę pisania słówek na kartkach - wyjaśnia.  

Uważnie czytaj polecenia

Krzysiek Mazur podkreśla, że w nauce języków obcych ważna jest systematyczność i regularność. A także skrupulatność w czytaniu poleceń. - Na egzaminie towarzyszy nam stres, więc dobrze jest przeczytać sobie treść zadania dwa razy. Warto też robić sobie notatki przy odpowiedziach, bo szansa na to, że nagle nas olśni, raczej jest niewielka - tłumaczy. - Dotyczy to przede wszystkim tej części egzaminu, w której sprawdzane jest rozumienie ze słuchu.

Zobacz także: Matura 2023 z Czwórką: powtórki materiału, pomoce naukowe >>>

Najszybciej uczymy się, kiedy mózg jest szczęśliwy

Jednym z moich ulubionych sposobów na zapamiętywanie słówek jest stworzenie sobie historyjki, w którym to słowo będzie wykorzystane, oraz stworzenie struktur z czymś, co wywołuje u nas silne wspomnienie - mówi Filip Dąbrowski. -  Są też metody, które polegają na grupowaniu słów we wspólne zbiory - znaczeniowe albo podobnie brzmiące. A Krzysiek Mazur dodaje, że angielskiego można też uczyć się z piosenek. - Tutaj niezwykle istotny jest ładunek emocjonalny, ponieważ jeśli słuchamy tekstów, które szczególnie z nami rezonują, podobają się nam, to ta efektywność nauki jest dużo większa. Bo najlepiej przyswajamy wiedzę, kiedy nasz mózg jest szczęśliwy.  

Posłuchaj
12:27 CZWÓRKA Stacja Nauka - matura z angielskiego 27.03.2023.mp3 Jak przygotować się do matury z języka angielskiego? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Krzysiek Mazur, Filip Dąbrowski (korepetytorzy jęz. angielskiego)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 12.14

Czytaj także

Filolog. Czy warto wybrać ten zawód?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 19:45
Sprawdzimy czy i dlaczego dobrze jest studiować kierunki lingwistyczne, które języki wybierać i gdzie możemy znaleźć zatrudnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tutoring - edukacja oparta na dobrej relacji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:43
Tutoring to indywidualna forma edukacji, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. W Polsce dopiero się rozwija. Na krakowskiej AGH jest bonusem dla prymusów. 
rozwiń zwiń