Nowy rok szkolny tuż. Jak przygotować się do powrotu do szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 22:20
Przed uczniami rozpoczęcie roku szkolnego. 1 września niektórzy wrócą do znanych szkolnych ławek, a inni rozpoczną naukę w nowych szkołach. Sprawdzamy, jak po wakacjach lekko wejść w obowiązki szkolne.
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolnyFoto: shutterstock/BearFotos

Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji i po dwumiesięcznej labie uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Dla niektórych wiąże się to ze zmianą szkoły, nowymi nauczycielami, koleżankami i kolegami.

Warto się przygotować

- Dobrze wykorzystać ostatnie dni wakacji, żeby z pozytywnym nastawieniem rozpocząć realizację nowych obowiązków - mówi psycholog Katarzyna Babka. - Dlatego najlepiej wrócić z wakacji wcześniej. To pozwoli zaadaptować się i przygotować do roku szkolnego.

Sprzymierzeńcem w tym roku jest kalendarz. 1 września wypada w czwartek, więc uczniowie mają w perspektywie wizję niedługiego weekendu. Można więc potraktować to jako łagodne przejście z trybu wakacyjnego do trybu weekendowego. To pomoże łatwiej wtopić się w obowiązki szkolne.

Z powrotem do szkoły mogą wiązać się obawy i niepokój. Nie tylko związane z nową szkołą i nowymi obowiązkami. - Myśli mogą być gorsze niż to, co nas realnie czeka. Zaproponowałabym, żeby wychodzić z głowy, ale warto mieć alternatywę - radzi psycholog. - Tym może być nasze ciało. Polecam więc robić coś związanego z aktywnością fizyczną. Może to być rower, wyjście na basen, spacer czy siłownia pod chmurką. Można się też spotkać ze znajomymi, żeby pogadać i opowiedzieć o wakacjach.

Nie izolujmy się

Dwa miesiące przerwy od nauki to szmat czasu, a zbliżający się początek roku może wiązać się ze stresem. Po pandemii nie wszyscy uczniowie potrafią się odnaleźć w uczniowskiej rzeczywistości. Jak radzić sobie z tym wyzwaniem?

- Jeśli mamy jakieś obawy, nie izolujmy się i nie zamykajmy w pokoju. Szukajmy wsparcia czy to u rodziców, czy u znajomych, którzy również wracają do szkoły - tłumaczy specjalistka. - Rozmawiajmy na tematy neutralne, pogadajmy o wakacjach, wspominajmy, co było fajnego. Możemy też przytulić się do ulubionego zwierzaka.

Zobacz także:

Rutyna pomoże

Jak radzi Katarzyna Babka, zwłaszcza uczniowie, którzy idą po raz pierwszy do danej szkoły, powinni zrezygnować z wyobrażania sobie jej. Nie wszystko możemy przewidzieć, może się okazać, że wizualizacje będą znacznie odbiegały od rzeczywistości. - Niepotrzebnie będziemy generować emocje. Myśli to są tylko myśli i mogą się sprawdzić lub nie - wyjaśnia gość Czwórki. - Wracajmy więc do tego, co jest realne. A realne jest nasze ciało i nasze odczucia, kiedy coś robimy. Dobra jest też dawka rutyny, która pomaga się nam osadzić.


Posłuchaj
09:28 Czwórka/ Czat Czwórki - szkoła po wakacjach 25.08.2022.mp3 Katrzyna Babka, psycholog, radzi jak przygotować się do powrotu do szkoły po wakacjach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Dlatego warto od niej zacząć. Po wakacyjnym rozluźnieniu, kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, dobrze stopniowo kłaść się i wstawać wcześniej. To pomoże łatwiej wejść w nowy rok szkolny. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto też posprzątać pokój, to nieco oczyszcza przestrzeń, ale też głowę. Być może po takim przygotowaniu okaże się, że szkolna rzeczywistość miło nas zaskoczy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Babka (psycholog, klinika Psychomedic)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

"Nieprzeciętny" Michał Brańka - skąd czerpać dziś optymizm?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 20:50
21 marca wystartowała kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni. Zanim poznamy tegorocznych kandydatów do tego tytułu, rozmawiamy z Michałem Brańką - Nieprzeciętnym 2018, który podpowiada, skąd dzisiaj czerpać optymizm. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość młodych, Czy jest sposób, by jej zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 20:20
Według aktualnych danych polskie dzieci, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami z UE, tyją najszybciej. To duży problem. Sprawdzamy, czy jest sposób, żeby temu zaradzić i zadbać o zdrowie najmłodszych. 
rozwiń zwiń