Polskie uczelnie są przygotowane na studentów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 11:38
Dodatkowe miejsca na studiach, pomoc finansowa i językowa - tak polskie uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny. Rok akademicki rusza za miesiąc, ale wszystko jest już gotowe. 
Ukraińscy studenci mogą liczyć na wsparcie na polskich uczelniach
Ukraińscy studenci mogą liczyć na wsparcie na polskich uczelniachFoto: Shutterstock / 4 PM production

Po ataku Rosji na Ukrainę to właśnie Polska była jednym z najczęstszych kierunków dla uchodźców. Na wielu polskich uczelniach ukraińscy studenci będą kontynuować naukę albo rozpoczną studia. Sytuacja nie jest łatwa. Niezbędne jest wsparcie finansowe, pomoc w nauce języka, bo na naszych uczelniach pragną studiować też ci, którzy polskiego nie znają. Polski uczelnie wychodzą im naprzeciw.

Studia pomostowe po ukraińsku

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie studentów z Ukrainy. Pomożemy w każdej sytuacji. Studenci z Ukrainy nie są sami, jesteśmy z nimi. Będziemy ich wspierać w tych wojennych realiach życia - zapewnia Alina Palamarchuk, przewodnicząca studentów Collegium Civitas i Stołecznych Uczelni Niepublicznych, Ukrainka od lat mieszkająca w Polsce. Studentka podkreśla też, że społeczność studencka z Ukrainy w Collegium Civitas stanowi 15 procent wszystkich studentów, a w tym roku przygotowuje się na jeszcze większą liczbę chętnych. - W tym roku ruszają studia pomostowe - takie, podczas których nauka na pierwszym roku będzie się odbywała całkowicie w języku ukraińskim. Ten pomysł realizowany jest na dwóch kierunkach studiów w Collegium: zarządzanie i stosunki międzynarodowe. To specjalne dostosowanie dla studentów z Ukrainy, by mieli czas na naukę języka polskiego. Studia na drugim i trzecim roku będą już prowadzone w języku polskim - dodaje. 


Posłuchaj
04:49 czwórka pierwsze słyszę 06.09.2022 studenci.mp3 Polskie uczelnie są gotowe na przyjęcie studentów z Ukrainy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wsparcie finansowe

Studenci z Ukrainy mogą też ubiegać się o wsparcie finansowe na wszystkich uczelniach w Polsce. 

- Mogą skorzystać ze stypendiów, jakie są oferowane na Uniwersytecie Warszawskim, w tym ze stypendium socjalnego czy za wyniki w nauce, które przyznaje rektor uczelni - wyjaśnia Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. - Mamy także zapomogi dla studentów. Zachęcam, żeby z nich korzystać. Studenci z Ukrainy mają zniesione limity, jeśli chodzi o wykorzystanie tych zapomóg. Pomoc tego typu przyznawana jest w sytuacji, gdy komuś pogorszył się status materialny, a tak jest w tej wojennej sytuacji - dodaje. 

Kamil Bonas zaznacza, że fakt, iż wojna wybuchła ponad pół roku temu, nie wpływa na zmniejszenie zagrożenia utratą pracy, a nawet domu mieszkających na Ukrainie rodzin studentów. Na sytuację materialną ukraińskich studentów wpływ ma szereg różnych czynników.

Akademiki dla ukraińskich studentów

Polskie uczelnie dysponują też akademikami. Przedstawiciele szkół wyższych podkreślają, że tam ukraińscy studenci mogą znaleźć zakwaterowanie. "Mogą też skorzystać z akademików" - dodaje Natalia Bujak z Biura Prasowego AGH w Krakowie.

- Staramy się, żeby każdy student zagraniczny, jeśli ma taką potrzebę czy chęć, miał miejsce w naszym miasteczku studenckim AGH - mówi Natalia Bujak z Biura Prasowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Staramy się być elastyczni, jeśli chodzi o studentów z Ukrainy. Wiemy, że dla nich może być trudniejsze dostarczenie oryginałów dokumentów, wypełnienie ich tak, jak potrzeba ze względu na problemy logistyczne - dodaje. 

Sprawdź także:

Inna pomoc

Pomoc finansowa, językowa, pomoc w zakwaterowaniu to kwestie na które uczelnie odpowiadają już dziś. Alina Palamarchuk przekonuje, że studenci, kadra i pracownicy uczelni są też gotowi by pomagać w każdej innej palącej kwestii. - Zawsze jestem otwarta i chętna pomóc studentom z Ukrainy. W dziale spraw studenckich będzie zatrudniona specjalna osoba z Ukrainy, która będzie opiekowała się studentami z Ukrainy - podkreśla. - Ci studenci potrzebują takiego wsparcia bardziej mentoringowego, pomocy w wypełnieniu ankiet, dokumentów. Jesteśmy na to przygotowani. Strona uczelni jest dostępna też w języku ukraińskim, nasz wewnętrzny portal również, a także większość dokumentów i podań jest dostępna w języku sąsiadów ze wschodu. Jeśli pojawią się inne potrzeby, też będziemy pomagać - dodaje. 

Ukraińscy studenci chętnie już korzystają z pomocy polskich żaków. Pytają o kierunki studiów, system studiowania. Polacy starają się merytorycznie odpowiadać i wspierać. 

Dziś już wiadomo, że na Uniwersytecie Warszawskim studia podejmie 213 osób z Ukrainy. Ta liczba może wzrosnąć, gdyż we wrześniu przewidziane są dodatkowe tury rekrutacji, zwłaszcza na studia II stopnia. Do tej liczby niewliczone są też osoby, które kontynuują naukę na UW. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.09.2022

Godzina emisji: 8.39

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń