Matura 2023 z języka angielskiego. O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 13:00
- Zanim wybierzemy się na maturę, wyśpijmy się, zadbajmy o dietę i kondycję. Potem, w czasie matury róbmy notatki, podkreślajmy słowa kluczowe, nie dajmy się łapać w egzaminacyjne pułapki - mówił nauczyciel Paweł Grabias.
Jak będą wyglądać tegoroczne matury?fot. ChinnapongShutterstock
Jak będą wyglądać tegoroczne matury?/fot. Chinnapong/ShutterstockFoto: Chinnapong/Shutterstock

- Najważniejsze, tuż przed egzaminem maturalnym, jest prawidłowe zadbanie o zdrowie i koncentrację. Wyśpijmy się więc, zatroszczmy się o dietę, by podczas egzaminu dojrzałości odpowiadać na sto procent. Uciekają nam drobiazgi podczas matur, bo jesteśmy niewystarczająco wypoczęci - radził Paweł Grabias z "Rock Your English". 

Kolejnym ważnym czynnikiem, mającym wpływ na ostateczny wynik naszego egzaminu maturalnego, jest czytanie ze zrozumieniem. - By sobie to ułatwić, można na przykład podkreślać słowa kluczowe. To skraca potem ciąg myślowy - radził ekspert.

Pierwszym zadaniem prawdopodobnie może być "True or false", czyli "Prawda czy fałsz". - Uczniowie często podczas egzaminu myślą po polsku, więc muszą tłumaczyć sobie angielski tekst na język ojczysty. To zajmuje dużo czasu, więc dodatkowo może pomóc zapisywanie notatek - radził ekspert. - Przed maturą warto też zadbać o praktykę i doświadczenie. Rozwiążmy jak najwięcej arkuszy maturalnych, by poczuć się pewnie w tych testach - tłumaczył Paweł Grabias. 

Zobacz także:

Stresującym elementem egzaminu dojrzałości z angielskiego może być także część zadań, w których sprawdzana jest znajomość czasów. - Podzieliłbym te części na kilka etapów, w zależności od tego, na jakim poziomie chcemy zdać. W podstawie, po prostu upewnijmy się, że potrafimy wyrazić przeszłość - do czasownika w większości przypadków dodajemy "-ed", teraźniejszość i przyszłość - przed czasownikiem dodajemy "will". Komplikowanie czasów może być zgubne - radził gość Czwórki. - Jeśli chcemy zdać na wyższym poziomie, powinniśmy nauczyć się wyrażać czasy na kilka sposobów, w przyszłości na przykład zastosować "to be going". Poznawajmy te czasy etapami, krok po kroku - mówił.

Posłuchaj
11:22 maturax_PR4_AAC 2023_04_12-12-36-21.mp3 Matura z języka angielskiego - o czym warto pamiętać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Warto także pamiętać o usystematyzowaniu naszej pracy maturalnej tak, by nie było w niej chaosu, i by całość była spójna. - Zanim napiszemy kilka zdań po angielsku, wypunktujmy sobie choćby w skrócie to, co chcemy przekazać. Problemem w uczniowskich tekstach są nie tyle błędy gramatyczne czy ortograficzne, ale także to, że piszą nie na temat - podkreślał ekspert.

W Czwórce towarzyszymy maturzystom w przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Powtarzamy materiał, przypominamy niezbędne zagadnienia i działy z kolejnych przedmiotów, zapraszamy także na rozmowy z ekspertami. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Grabias (kanał "Rock Your English")

Data emisji: 11.04.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023 z Czwórką: powtórki materiału, pomoce naukowe

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 07:50
W Czwórce towarzyszymy maturzystom w przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Powtarzamy materiał, przypominamy niezbędne zagadnienia i działy z kolejnych przedmiotów, zaproszamy także na rozmowy z ekspertami. 
rozwiń zwiń