26. Piknik Naukowy: robotyczne ramię i DNA policzka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 15:00
Ponad 100 stanowisk naukowych z Polski i ze świata, a na każdym minimum trzy eksperymenty. Łatwo policzyć, że to ponad 300 atrakcji. To wszystko czeka na gości tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się już w sobotę 27 maja. 
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Hasłem tegorocznego święta nauki są "Rewolucje naukowe", a w programie Pikniku, który tradycyjne odbędzie się na PGE Narodowym, znajdą się m.in. karuzela dla bakterii, inteligentne plastiki, egzoszkielety, urządzenie do pomiaru temperatury gwiazd oraz sztuczna inteligencja. 

Na stoisku Centrum Nauki Kopernik będzie można przetestować ramię robotyczne, które wykonuje podpisy. - Każdy, kto zechce skorzystać z tego urządzenia, będzie musiał założyć na rękę specjalne mikrokontrolery, które będą sterować ruchem ramienia robotycznego. Naśladując ruch naszej ręki, ramię wykona nasz podpis - tłumaczy Elżbieta Turek z Centrum Nauki Kopernik.

Na Pikniku pojawi się także Kopernik, czyli najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie, który porozumiewa się ze światem za pomocą modelu językowego – GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer). ChatGPT oparty jest na 20 miliardach parametrów, a pełny model GPT-3, z którego korzysta ten robot, na 175 miliardach. - W 550 rocznicę urodzin polskiego naukowca chcemy pokazać, że był on nie tylko genialnym astronomem, ale też lekarzem i farmaceutą - opowiada gość Czwórki. - Każdy będzie mógł porozmawiać z robotem, a także posłuchać, jak Kopernik śpiewa jazz, bo na tę okazję, wraz ze swoim zespołem, przygotował specjalny program artystyczny.

Sprawdź też:

Głodni wrażeń z dziedziny biologii będą mogli wyizolować i zobaczyć własne DNA w jądrze komórkowym policzka. - Sprawdzimy też, czy alternatywą dla samochodów elektrycznych bądź napędzanych wodorem, będą w przyszłości pojazdy na słoną wodę - dodaje rozmówczyni Oliwii Krettek.

26. Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Polskie Radio

Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Czwórka, jak co roku, będzie obecna na tym wydarzeniu. Spotkacie nas na PGE Narodowym, a relacje z pikniku usłyszycie na naszej antenie.

Posłuchaj
03:23 CZWÓRKA Stacja Nauka - piknik 24.05.2023.mp3 Piknik Naukowy 2023 - co w programie? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Elżbieta Turek (Dział Laboratoria, Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 12.34

kul

Czytaj także

Airflo - "zielona ściana" do walki ze smogiem i wirusami

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 19:20
MLM, projekty inwestycyjne i mleczarskie, OZE, medycyna, nowe technologie - Kamil Romuald Kozłowski działał w wielu branżach. Jego najnowszy projekt dotyczy mebli, które w połączeniu z technologią są w stanie eliminować z pomieszczeń smog oraz wirusy, bakterie i grzyby.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alternatywne źródła białka. Owady i mięso z probówki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 14:29
- Owady występują w kuchniach świata od dziesiątków lat - mówi Dominika Sikora, doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - W Azji, Afryce czy w Ameryce Łacińskiej jedzenie owadów nie jest niczym nowym. Często są to specjały, które są bardzo wyszukane.
rozwiń zwiń