Jakuba Respekty droga do marzeń. Nowosądeczanin w Princeton

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 17:09
Dziewiętnastoletni Jakub Respekta to pasjonat lotnictwa i astronautyki z Nowego Sącza. Już niedługo zacznie rok akademicki na prestiżowej amerykańskiej uczelni Princeton. W Czwórce opowiada, jak realizuje się marzenia.
Od nowego roku akademickiego Jakub Respekta rozpocznie naukę na Uniwersytecie Pirinceton
Od nowego roku akademickiego Jakub Respekta rozpocznie naukę na Uniwersytecie Pirinceton Foto: shutterstock/ EQRoy
  • Maturzysta z Nowego Sącza dostał się na jedną z najlepszych światowych uczelni - Uniwersytet Princeton. 
  • W procesie rekrutacyjnym na amerykańską uczelnię, obok wyników z egzaminów, brane są pod uwagę zainteresowanie, pasja i osobowość kandydata. 

Spędził tydzień w miejscu, które symulowało bazę księżycową, konstruował systemy wykorzystywane w misjach balonów badających stratosferę, projektował komponenty silników lotniczych. Mimo młodego wieku lista jego osiągnięć jest długa. Jakub Respekta to także jeden z nielicznych Polaków, którzy zostali przyjęci na Uniwersytet Princeton - amerykańską uczelnię od lat uznawaną za jedną z najlepszych na świecie. 

Studia, które są pasją 

- Ostatecznie chcę wybrać kierunek inżynieria lotnictwa i astronautyki. Natomiast co warto zaznaczyć, to studia w Stanach są bardzo płynne - opowiada Jakub Respekta w Czwórce. - Na pierwszym roku będę tylko po prostu na wydziale inżynieryjnym. Będę uczył się ogólnych rzeczy, łącznie z przedmiotami humanistycznymi. Dopiero na drugim roku zaczynam już konkretne kursy z mojego kierunku. Świetne jest to, że uczelnia wspiera finansowo. Można uzyskać stypendium, które pomaga w edukacji i nie musi być ono uzależnione od ocen.

Fascynację do nauki zaszczepili Jakubowi rodzice. Potem pojawiła się pasja związana z branżą lotniczą i kosmiczną, którą chciał przekuć w coś, co będzie mógł robić w przyszłości. - Przede wszystkim zaczęło się moje szukanie możliwości, żeby działać w którejś z tych branż - opowiada gość audycji. - Patrząc, jakie są możliwości w Polsce, niestety średnio byłem zadowolony z tym, co mógłbym studiować, i z tym, co mógłbym później z tą wiedzą robić. Dlatego też zdecydowałem się aplikować na Zachód i, całe szczęście, się udało. 

Źr. Youtube/Studia na Princeton w USA tańsze, niż w Polsce! - ThisIsIT #3

Jak dostać się na Princeton?

Jakub musiał nie tylko zdać amerykańską maturę, ale także zainteresować uczelnię swoją osobą. - Wynik z egzaminu absolutnie nie jest wystarczający. Liczą się również oceny polskie, listy i rekomendacje od nauczycieli, a także około dziesięciu esejów, które trzeba przygotować - wymienia. - Należy w nich odpowiadać na pytania, które mają także jak najwięcej powiedzieć o nas samych i przedstawić naszą osobowość. Kolejnym elementem są opisy naszych aktywności, a także portfolio, które w Polsce jeszcze nie jest tak popularne. Rekrutacja na studia w USA to jest kompletnie inny proces niż w Polsce.

Rozmówca Oliwii Krettek zaznacza, że system ocen jest potrzebny do pierwszego etapu rekrutacji, gdzie rekruterzy weryfikują, czy kandydat da sobie radę na danej uczelni. W dalszej kolejności liczy się osobowość, zainteresowania, pasje, i to one ostatecznie decydują o tym, czy rzeczywiście zostanie się przyjętym.

 

Posłuchaj
15:08 Czwórka/Stacja Nauka - Jakub Respekta - student Prinstone 22.06.2023.mp3 Jakub Respekta o swoich pasjach i rekrutacji na Princeton (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jak podkreśla Jakub, wszystko to, co tak spodobało się w Princeton, jest jego pasją. - Przede wszystkim wiele z tych rzeczy, które robię, które później wpisuję sobie do CV, jest dla mnie świetną formą spędzania czasu i nie męczą - tłumaczy. - Bardzo lubię to, co robię w aeroklubie. Teraz, w sezonie wakacyjnym, dużo czasu mogę tam spędzić. Poza tym wszystkie z tych aktywności, w których brałem i biorę udział, są dla mnie świetnym doświadczeniem i mam do tego, co robię, wiele energii oraz zapału. Myślę, że to też spodobało się amerykańskiej uczelni.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Jakub Respekta (pasjonat nauki, przyszły student Uniwersytetu Princeton)

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 12.30

aw

Czytaj także

Nietypowe kierunki studiów. Papiernictwo, fotonika, a może arborystyka?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:30
Polonistyka, prawo, medycyna to popularne i znane kierunki studiów. Uczelnie wyższe jednak idą z duchem czasu i kuszą kandydatów nowymi propozycjami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice kierunku lekarskiego. Jak się studiuje medycynę?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 16:51
O studiach medycznych słyszy się wiele plotek i mitów. Kinga Dziobiak, studentka trzeciego roku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zdradza, które z nich są prawdziwe. 
rozwiń zwiń