Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
Audio
  • Jak Max Valier planował wykorzystać swój wynalazek i dlaczego zginął? (Stacja Nauka/Czwórka)
Max Valier w prototypie swojego pojazdu z napędem rakietowym. Auto przypominać miało cygaro: było aerodynamiczne, a jego pomysłodawca wzorował się na kształcie rakiet
Max Valier w prototypie swojego pojazdu z napędem rakietowym. Auto przypominać miało cygaro: było aerodynamiczne, a jego pomysłodawca wzorował się na kształcie rakietFoto: Bundesarchiv, Bild 102-01338/Georg Pahl/via Wikimedia Commons

Zobacz także
pożar ogień krzesło 1200.jpg
Wynalazca "UFO", który... nie wrócił na Ziemię

- W latach 20.-30. ubiegłego stulecia Max Valier uznał, że skoro napęd rakietowy tak skutecznie zastosować można w rakietach, to dlaczego nie miałby on sprawdzić się mniejszych pojazdach. Wówczas duże odległości można byłoby przelatywać na przykład samochodem i byłoby to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - opowiadał Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. Przyznał, że Valier, w przeciwieństwie do innych wynalazców, którzy ginęli w swoich skonstruowanych już urządzeniach, sam swojego wynalazku nigdy nie zbudował do końca. - Sposób wytwarzania paliwa rakietowego jest zupełnie inny niż tego do silników spalinowych. Valier zginął więc podczas kolejnych prób wytwarzania go: zabił go wybuch - tłumaczył ekspert.

Dlaczego jego wynalazek, zdaniem Lemańskiego, nie miał żadnych szans, by skutecznie przemieścić się z jednego miejsca do drugiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 12.40

kd/kul

Czytaj także

Butelka - w poszukiwaniu kształtu idealnego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:30
Pierwsze wzmianki o szklanych narzędziach, które możemy uznać za prototyp współczesnej butelki, sięgają 1250 r. p.n.e. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich życie codzienne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski licealista stworzył inteligentne lusterka do motocykli

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 13:42
19-letni Bartek Ambrożkiewicz z Poznania zaprojektował lusterka motocyklowe, które zmieniają swoje położenie w zależności od pozycji motocyklisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od inspiracji do kreacji. "Wystarczy mieć pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:30
- Młodzi ludzie, na przykład gimnazjaliści, są świetnymi obserwatorami rzeczywistości. Patrzą, co nie działa w ich życiu codziennym i konstruują własne wynalazki - mówi Łukasz Kałucki z Akademii Wynalazców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia 360. Przyszłość wideo nie tylko w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 17:16
Technologia 360 staje się coraz bardziej popularna. Nazywana "filmem sferycznym" polega na tym, że sceną zdjęcia staje się nie tylko to, co przed obiektywem, ale także… wokół niego.
rozwiń zwiń