Domowe gadżety, które trują nas bardziej niż smog

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:46
Odświeżacze powietrza, świece zapachowe czy kadzidełka trują nas bardziej niż smog czy nikotyna - tego dowodzą naukowcy!
Audio
  • Jak działają i co zawierają odświeżacze powietrza? (Stacja Nauka/Czwórka)
Odświeżacze powietrza to jeden z tych gadżetów, które warto wybierać z głową
Odświeżacze powietrza to jeden z tych gadżetów, które warto wybierać z głowąFoto: Shutterstock.com/Africa studio

szczęście oddychanie powietrze 1200x660.jpg
Dobre oddychanie - reguluje funkcje organizmu

- Wszystko oczywiście zależy od tego, jak długo przebywamy w pomieszczeniu z takimi substancjami - opowiadała Ewa Nawrocka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak jednak przyznała, typowy skład kadzidła to głównie materiał zapachowy, zawierający różnego rodzaju olejki eteryczne o niskiej temperaturze wrzenia, i to one - parując do otoczenia - działają na naszą niekorzyść. - Kaszel czy wysypka to najłagodniejsze z objawów, które mogą nam grozić. Dlatego lepiej wybrać świece z wosku pszczelego albo olejów sojowych. Spalą się one w większym stopniu do dwutlenku węgla i wody, co jest bezpieczniejsze dla naszych organizmów - tłumaczyła ekspertka.

Adam Kasiński Formaldehyd, dioxan, naftalen, aceton - to tylko niektóre z substancji, wdychanych przez milośników odświeżaczy zapachowych. Są w nich także ftalany, które m.in. obniżają poziom testosteronu

A jak przekonywał Adam Kasiński z WUM w tej sytuacji czytanie etykiet i celowe unikanie niektórych składników w tych produktach i tak nie wiele nam pomoże, bowiem producenci nie zawsze wymieniają na opakowaniach wszystkie składniki zawarte w danym olejku, czy odświeżaczu. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem tych gadżetów, zachowując mimo to w domu przyjemną świeżość powietrza? Tego dowiecie się z materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 06.04.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/kul

Czytaj także

Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:47
Opalanie to - z naukowego punktu widzenia - wytwarzanie w skórze barwnika, tzw. melaniny. Choć jest przyjemne, może jednak prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruksizm. Przykre konsekwencje zgrzytania zębami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:14
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie zębami może oznaczać poważne schorzenie. Nawracające bóle głowy, stawów, karku, pleców, a nawet oczu czy kręgosłupa - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji bruksizmu.
rozwiń zwiń