Bielska Schodowa - miejsce sesji fotograficznych i pracy Borysa Szyca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 14:16
Jednym z bardziej klimatycznych miejsc w Bielsku-Białej jest ulica Schodowa, wyróżnia ją ciekawa architektura, liczne schodki i latarnie umieszczone tuż nad głowami przechodniów. Wybierają ją nowożeńcy do sesji ślubnych, wybrali też scenografowie filmu "Kret". 
Bielsko-Biała
Bielsko-BiałaFoto: Shutterstock/Agnes Kantaruk

 

Poznań_shutter_1200.jpg
Radiowy "wielki rozweselacz Wielkopolski" mieszkał przy Lodowej

Bielsko-Biała leży na Górnym Śląsku, dotyka historycznej granicy Śląska i Małopolski. Do 1951 roku na mapie Polski można było znaleźć dwa miasta: Bielsko i Białą. Następnie zostały one połączone. 


Posłuchaj
04:51 czwórka stacja nauka 05.03.2021.mp3 O ulicy Schodowej w Bielsku-Białej opowiada Piotr Kenig, kierownik Starej Fabryki, oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej (Stacja nauka/Czwórka)

Klimatyczna uliczka Schodowa leży w dawnym Bielsku. - Łączyła historyczne, średniowieczne Bielsko, z jednym z przedmieść - Żywieckim Przedmieściem - mówi Piotr Kening, kierownik Starej Fabryki, oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. - Na Schodowej jest bardzo dużo schodów. Łączy ona dwa poziomy. Samo miasto Bielsko położone jest na tzw. Wzgórzu, znanym też Wzgórzem Miejskim. Skarpa szczególnie dobrze jest widoczna od strony Zamku. Teren Żywieckiego Przedmieścia jest położony o kilka, a nawet o kilkanaście metrów niżej - dodaje. 

Gdańsk panorama zima noc shutte 1200  Patryk Kosmider.jpg
Żabi Kruk - jest taka ulica w Gdańsku....

Uliczkę Schodową wyróżnia też jej kształt w planie. Nie jest ona zwykłym prostym ciągiem komunikacyjnym. - Tu jest niezwykła sprawa. Mamy jakby 3 odcinki Schodowej - mówi znawca Bielska, historyk. - W centrum mamy plebanię kościoła katolickiego pod wezwaniem Św. Mikołaja. Od tej plebanii jeden odcinek Schodowej biegnie w kierunku Rynku - czyli na północ, drugi zaś schodzi po schodach na Żywieckie Przedmieście, do placu Żwirki i Wigury. Jest jeszcze 3 kierunek: od plebanii w kierunku dawnego klasztoru sióstr Notre Dame - dawnej katolickiej szkoły żeńskiej. To ulica pełna uroku - ocenia. 

Schodkowa jest ulicą bardzo różnorodną w zabudowie, której klimat zmienia się w zależności od pory roku, dnia i oświetlenia. W najbliższym czasie władze Bielska-Białej planują przystąpić do renowacji tego uroczego zakątka. Czar uliczki dostrzegają turyści, ale i twórcy filmowi. Ulicę Schodową można ujrzeć w filmie "Idę przez ten świat" w reżyserii Stanisława Janickiego oraz w filmie "Kret" z Borysem Szycem w roli głównej w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. 


KRET - zwiastun/KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 12.45

pj

Czytaj także

Stare miasta - gdzie szukać ich murów i jak odkryć ich czar?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 09:52
Mówi się, że stare miasto to serce każdego miasta, bo to tam odnajdziemy ślady świetności średniowiecznych grodów otoczonych murami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psie Budy - ludzie wstydzili się tam mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:32
Po Wrocławiu krąży miejska legenda, że jeden z mieszkańców zwrócił się do władz, aby zmienili nazwę ulicy Psie Budy, ponieważ wstydzi się podawać swój adres narzeczonej, która mieszkała na drugim krańcu Polski. Skąd Psie Budy trzy kroki od rynku?
rozwiń zwiń