Mewy w wielkim mieście. Co je tu sprowadza?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:58
Mewy kojarzą nam się głównie z wybrzeżem, jednak coraz częściej spotkać je można w miastach. Co kieruje tymi ptakami, gdy decydują się zamieszkać blisko człowieka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Free-Photos

shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

- Niektóre ptaki podlegają procesowi synorbizacji: dzikie gatunki przystosowują się do życia w mieście - tłumaczył Krzysztof Janus ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Dzięki temu mają łatwo dostępny pokarm. Niewiele jest tu także drapieżników, które by im bezpośrednio zagrażały. Jedynym warunkiem jest "przełamanie" lęku przed człowiekiem. - Tym ptakom się to udaje, a dystans zmniejsza się z kilkuset metrów do nawet kilku - wyliczał ekspert.

Posłuchaj
04:34 Czworka/stacja Nauka mewy 26.01.2021.mp3 Co sprowadza mewy do miast? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_gile 1200.jpg
Gil jest z nami cały rok. To nie tylko zimowy ptaszek

W miastach więcej mew obserwuje się głównie w okresie zimowym. Oprócz tego, że ptaki te mają wówczas więcej pożywienia - w miejskiej zabudowanie jest po prostu cieplej. - Pojawiają się na terenach silnie zurbanizowanych i bardzo szybko orientują się, gdzie dokarmiane są inne ptaki. W zimie mewy stają się wszystkożerne - tłumaczył Krzysztof Janus. Oprócz parków i zagajników pojawiają się licznie także na wysypiskach śmieci. - To cenne miejsca dla ornitologów, którzy je tam odwiedzają, badają, liczą i obserwują obrączki - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:


sowa cmentarz shutterstock 1200.jpg
Ptaki zamieszkują nekropolie. "Tam tak naprawdę tętni życie"

Zimą spotykamy m.in. mewę śmieszkę. - To niewielki ptak, ważący ok. 300 gr. Ma czarne plamki, które odróżniają ją od innych gatunków - tłumaczył Krzysztof Janus. Zaobserwować możemy też dość dużą mewę srebrzystą, a także podobną do niej białogłową, czy nieco mniejszą mewę siwą. Jak tłumaczył, jeśli już chcemy karmić mewy, trzeba to robić mądrze. - Powinniśmy je karmić rybami albo chudym mięsem - podkreślał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 12.39

kd

Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaki zamieszkują nekropolie. "Tam tak naprawdę tętni życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 14:01
Wielkie historyczne nekropolie to - z perspektywy ptaków - przyjazne parki, pełne starych drzew z ogromnymi, bezpiecznymi dziuplami. - Wszystkie sowy kochają cmentarze - mówi Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń