Przyjazne uczelnie. Autyzm nie wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:12
Osoby w spektrum autyzmu coraz lepiej radzą sobie na polskich uczelniach. Ich zachowania wciąż jednak niektórych szokują. By odbiegające od normy sytuacje lepiej rozumieć i sprawić, żeby wszyscy studenci na uczelniach czuli się dobrze, organizowane są warsztaty i podejmowane inicjatywy. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lightspring

język migowy kobieta mężczyzna shutter 1200 New Africa.jpg
"MigaMY" - czyli jak rozmawiać z Głuchym?

Od lat liczba studentów i doktorantów w spektrum autyzmu na polskich uczelniach rośnie. - Jest całe mnóstwo czynników, które mogą powodować autyzm, wciąż są one badane. Tak samo jest z objawami. Każda osoba, każdy pacjent w spektrum autyzmu jest inny. Ma swoje charakterystyczne zachowania - wyjaśnia Małgorzata Stachon przedstawicielka Neurorozwojowego Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.


Posłuchaj
03:56 czwórka stacja nauka 11.03.2021 autyzm.mp3 Jak pomóc osobom w spektrum autyzmu funkcjonować na uczelni? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


- Studenci ze spektrum autyzmu miewają trudności w aspekcie rozpoznawania i rozumienia emocji, rozumienia kontekstu społecznego różnych sytuacji, gdzie obowiązują pewne niepisane zasady - mówi Szymon Hejmanowski, psychologiczny konsultant ds. trudności w procesie studiowania na UAM, świadczący pomoc również studentom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Mogę sobie wyobrazić sytuacje nieadekwatnego zachowania się studenta ze spektrum autyzmu w trakcie zajęć. Na przykład studenta, który śmieje się głośno, w momencie nieadekwatnym. Może być sytuacja, że pisze wiele maili do wykładowcy, z którym współpracuje nad pracą licencjacką - wymienia. - Natomiast jeśli chodzi o sprawność intelektualną, to niejednokrotnie przewyższają innych studentów - dodaje. 

Wg. badań blisko 1 procent populacji może być studentami ze spektrum autyzmu. - W przypadku naszego uniwersytetu 1 procent populacji studentów to byłoby 350 studentów i 50 pracowników - ocenia - Anna Rutz, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami na UAM. 

Zobacz także:

Szymon Hejmanowski zwraca uwagę na potrzebę szkoleń, które wszystkim ułatwią współpracę. - Organizujemy szkolenia "Autyzm nie wyklucza" dla wykładowców, aby zajęcia były maksymalnie dostępne dla studentów - mówi ekspert. - Wszelkie sprawy, na które zwracamy uwagę przydają się wszystkim studentom np. zapewnienie dostępu do informacji, czy poinformowanie jakich treści można spodziewać się w ramach kursu. Podkreślamy, że warto okazać wprost serdeczność i zainteresowanie studentom - dodaje. 

Psycholog podkreśla rolę wykładowców w dbaniu o sytuacje społeczne na uczelni, np. gdy ktoś jest izolowany - nie komunikuje się, siada osobno. - Pomoc studentom z ASD to nie tylko edukacja wykładowców, bo wsparcie może przyjść ze strony znajomych z uczelni - podkreśla. 

- Każdy powinien mieć świadomość, jakie potrzeby mają takie osoby - zwraca uwagę Małgorzata Stachon. - W tym celu prowadzimy też program "Polski Instytut Dostępności Sensorycznej", w którym certyfikujemy miejsca dla osób ze spektrum, prowadzimy webinary o potrzebach tych osób - dodaje. 

Do popołudniowej kawy w sam raz nadsyłamy Wam nasz kolejny sukces 🤓 💪Czas pandemii jest dla wszystkich trudny pod...

Opublikowany przez Neurorozwojowe Studenckie Koło Naukowe Wtorek, 9 marca 2021

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 12.32

pj

Czytaj także

Zielona herbata - dla zdrowia, urody i na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:00
Zielona herbata pobudza równie dobrze jak kawa, wpływa pozytywnie na koncentrację, w dodatku może być naszym eliksirem młodości. Nowe badania sugerują również, że przeciwutleniacz, który znajduje się w zielonej herbacie, zwiększa poziom ważnego białka przeciwnowotworowego, znanego jako "strażnik genomu".
rozwiń zwiń