Lekarz w doniczce. Jak działa aloes?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 15:50
Był "niebiańską różdżką", "darem Wenus", "lekarzem w doniczce", a nawet "rośliną pierwszej pomocy". - Także i dziś aloes jest bardzo popularny, zwłaszcza w świecie naturalnej pielęgnacji - mówi Anna Plichta, propagatorka zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.
Aloes
Aloes Foto: Shutterstock

Najsłynniejszą kobietą, która korzystała z dobrodziejstw aloesu, była Kleopatra. Egipska królowa używała pudru z aloesu, który miał rozświetlać jej oczy, oraz kąpała się w jego soku. Anna Plichta

Jego właściwości docenili m.in. starożytni Grecy, Rzymianie, Babilończycy, Hindusi, Chińczycy oraz Indianie, a według ostatnich badań naukowych ekstrakty z aloesu zwiększają liczbę komórek wchodzących w skład białych krwinek, pozwalają usuwać z organizmu wszystko, co złe. - Aloes znany jest z silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych i kojących - wymienia ekspertka. - Stosuje się go na rany, na problemy z trądzikiem, do pielęgnacji włosów i na poparzenia słoneczne. 

Posłuchaj
03:42 CZWÓRKA Stacja Nauka - aloes 10.08.201.mp3 Jak działa aloes i komu może pomóc? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Posłuchaj
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Domowe SPA: zjedz marchewkę, wypij kawę, na usta nałóż miód

Powszechne zastosowanie aloes znajduje także w kosmetologii. - Najsławniejszy produkt, czyli żel z aloesu, stał się must have w każdej kosmetyczce - dodaje rozmówczyni Natalii Izdebskiej. W starożytności wykorzystywany był także jako pachnidło. Startej na proszek żywicy aloesu używano do skrapiania pościeli, odzieży i całunów pogrzebowych. 

Sprawdź także:

Aloes pity codziennie wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Reguluje w organizmie metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn. Anna Plichta

Do aloesu coraz bardziej przekonują się lekarze. - Otwierają się na medycynę naturalną i łączą ją z farmakologią. Prowadzone są intensywne badania dotyczące zastosowania miąższu aloesowego w leczeniu choroby Hashimoto czy cukrzycy. Według mnie aloes jest tak wszechstronny, że stawia go to na pierwszym miejscu wśród roślin - podsumowuje gość audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał przygotowała: Natalia Izdebska

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Widzisz pleśń na jedzeniu - wyrzucaj. Unikniesz mykotoksyn

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:01
- Zarodniki pleśni są wszędzie. Występują w powietrzu, w kurzu, na powierzchni różnych przedmiotów - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Wysoka wilgotność powietrza sprzyja ich rozwojowi - dodaje. Gdy taka pleśń rozwija się na naszym produkcie spożywczym, nie pozostaje nam nic innego, jak go wyrzucić. 
rozwiń zwiń